Konta oszczędnościowe w największych bankach

opublikowano: 20-10-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Instytucje znacznie poprawiły oprocentowanie oraz zwiększyły liczbę ofert. Mniej z nich oczekuje wpłaty nowych środków.

Jeszcze dwa miesiące temu najwyższe oprocentowanie konta oszczędnościowego proponował Toyota Bank – 7,05 proc. przy bezterminowym okresie obowiązywania zdawało się być ofertą nie do przebicia. Banki raportowały sporą nadpłynność, co mogło sugerować, że nie będą walczyły o klientów. Z początku te przewidywania się sprawdzały - większe instytucje, szczególnie te o sporych portfelach kredytowych ociągały się z poprawą depozytów.

Teraz sytuacja zupełnie się zmieniła, a banki o największej liczbie klientów dogoniły konkurencję pod względem oprocentowania kont oszczędnościowych. Na pierwszy rzut oka część z nich ją nawet przebiła - trzeba jednak spełnić dodatkowe wymagania, co może okazać się problematyczne.

Przygotowaliśmy subiektywny ranking kont oszczędnościowych, który pomoże wybrać najlepszą ofertę. Braliśmy pod uwagę oprocentowanie, długość trwania, limity wpłaty oraz konieczność spełnienia dodatkowych wymagań.

1. Konto Oszczędnościowe - Pekao – 8 proc.

Najwyższe na rynku oprocentowanie przy kapitalizacji miesięcznej bank oferuje dla kwot sięgających nawet 200 tys. zł, na najdłuższy w rankingu okres 183 dni. Oferta skierowana jest jednak do nowych klientów, którzy otworzyli darmowe konto osobiste oraz dotychczasowych, których saldo po 1 lipca 2022 r. nie przekraczało 2 tys. zł.

2. Moje Cele – mBank – 8 proc.

Instytucja dorównała liderowi rankingu pod względem oprocentowania, natomiast oferuje mniej przystępne warunki. Okres obowiązywania oferty wynosi tylko 3 miesiące, a górny limit wpłaty określony jest na 50 tys. zł. Ponadto dostępna jest tylko dla nowych klientów, którzy zobowiązaną się wpłacać na rachunek co miesiąc określoną kwotę lub oszczędzać w inny, regularny sposób (odliczać procent od każdej transakcji itd.)

3. Konto Oszczędnościowe Plus – PKO BP – 7,5 proc.

Przy promocyjnym oprocentowaniu PKO BP przyjmie nowe środki tylko na 49 dni. Nie stawia jednak ograniczeń kwotowych, a jedyne czego wymaga od klienta, to posiadania konta osobistego. Proponuje kapitalizację miesięczną oraz brak opłat za pierwszy przelew w miesiącu. Oferta jest ważna do 15 listopada 2022 r.

Jest co poprawić

Mimo że promocyjne oprocentowanie na większości kont oszczędnościowych jest największe od lat, to standardowe pozostawia wiele do życzenia. Po upływie okresu obowiązywania ofert przedstawionych w rankingu większość z nich odnawia się na oprocentowaniu nie większym niż 2 proc. w skali roku.

4. Otwarte Konto Oszczędnościowe - ING Bank Śląski - 7 proc.

Z pozoru nieco mniej atrakcyjna oferta daje w rzeczywistości oszczędzającym szereg udogodnień. Może ją otworzyć każdy, kto w ciągu ostatniego roku nie posiadał konta oszczędnościowego w ING. Konto osobiste nie jest konieczne, nie ma też jakichkolwiek opłat od przelewów. Okres obowiązywania wynosi 4 miesiące, a górny limit wpłaty to 400 tys. zł. Minusem jest kapitalizacja dokoywana dopiero na koniec okresu. Konto osobiste nie jest konieczne, nie ma też jakichkolwiek opłat od przelewów.

5. Konto Mega Oszczędnościowe - Alior Bank – 7 proc.

Depozyt dostępny dla wszystkich klientów posiadających konto osobiste z saldem co najmniej 2 tys. zł. Wymaga wpłaty nowych środków, natomiast daje dość wysoki górny limit 200 tys. zł. Poza tym nie brak atutów - okres obowiązywania to 4 miesiące, kapitalizacja odbywa się co miesiąc, a przelewy przez bankowość internetową są darmowe.

6. Konto Max Oszczędnościowe - Santander Bank – 7 proc.

Promocyjne oprocentowanie depozytu od Santandera przestaje obowiązywać 30 stycznia 2023 r. Do tego czasu stali oraz nowi klienci mogą na niego wpłacić 300 tys. zł nowych środków licząc na kapitalizację miesięczną oraz brak dodatkowych opłat. Konto osobiste nie jest wymagane, jeśli rachunek oszczędnościowy otwierany jest przez telefon lub w oddziale.

7. Konto Oszczędnościowe Profit - Bank Millennium - 7 proc.

Cyklicznie odnawiana oferta oszczędnościowa w Millennium daje promocyjne oprocentowanie na 100 dni wszystkim klientom, którzy wpłacą maksymalnie 400 tys. zł nowych środków. Wymagane jest darmowe konto osobiste, natomiast brak innych warunków. Kapitalizacja odbywa się co miesiąc, a jeden przelew w miesiącu jest darmowy.

Niektórzy nadal gonią

Część instytucji wciąż jest w tyle jeśli chodzi o ofertę depozytów. Np. Citi Handlowy poinformował, że po wprowadzeniu zmian na jego koncie SuperOszczędnościowym oprocentowanie dla środków poniżej 20 tys. zł wyniesie 6 proc., a powyżej tej kwoty tylko 3 proc. Jest to jednak oferta standardowa, bez określonego czasu obowiązywania. Citi nie oferuje kont promocyjnych.

InstytucjaOfertaOkresOprocentowanie (w proc.)
Bank PekaoKonto Oszczędnościowe183 dni8
mBankMoje Cele3 miesiące8
PKO BPKonto Oszczędnościowe PLUS49 dni7,5
ING Bank ŚląskiOtwarte Konto Oszczędnościowe4 miesiące7
Alior BankKonto Mega Oszczędnościowe4 miesiące7
Santander BankKonto Max Oszczędnościowedo 30 stycznia 2023 r.7
Bank MillenniumKonto Oszczędnościowe Profit100 dni7
Źródło: Banki, bankier.pl
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane