Kontener spod ręki designera

Pomysł na biznes: Biuro czy sklep w kontenerze? Założyciele MB-Solution Syrek-Group przekonują, że to nie tylko możliwe, ale wygodne

Mówiąc o kontenerach, większość osób ma na myśli niebieskie metalowe skrzynie widywane w okolicach terenu budowy. A kontener może być estetyczny, designerski, a nawet ekskluzywny. Takie właśnie kontenery produkuje i wprowadza na polski rynek MB-Solution Syrek- -Group, firma prowadzona przez braci Łukasza i Michała Syrków.

KONTENER NA MIARĘ:
Zobacz więcej

KONTENER NA MIARĘ:

Łukasz i Michał Syrkowie przebijają się w branży kontenerów, realizując indywidualne zamówienia klientów. [FOT. ] TOMASZ GOTFRYD

Korzystny rebranding

Pod szyldem MB-Solution działają od 2011 r. Jednak w branży budownictwa szkieletowego rodzinna firma założona przez ich ojca zdobywa doświadczenie już od 1993 r. Zmiana nazwy z Konstal na MB-Solution wiązała się ze zwiększeniem standardu i poprawieniem jakości wyrobu. Obecni właściciele przyznają, że wpłynęła też pozytywnie na rozpoznawalność — w tej branży firm o takiej samej lub zbliżonej nazwie z obowiązkowym członem „-stal” jest wiele.

Wraz z nowymi właścicielami zmieniły się nie tylko opakowanie i etykieta, ale też zawartość, czyli oferta. Łukasz i Michał Syrkowie rozbudowali ją i wzbogacili o nowości, znane i popularne na zachodzie Europy, w Polsce wciąż niezbyt powszechne. Dlatego też oczywistym rynkiem zbytu ekskluzywnych kontenerów Syrek-Group są kraje europejskie, gdzie rocznie bracia Syrkowie sprzedają kilkadziesiąt obiektów.

Dla start-upów i osób prywatnych

Dla kogo projektują i budują? Szeroki wybór znajdą w ich katalogu przedsiębiorcy z wielu branż, w których mobilny lokal jest zaletą bądź koniecznością. Kontenery handlowe, gastronomiczne, budowlane, socjalne czy wreszcie biurowe. Do tych ostatnich właściciele MB-Solution zachęcają małe, zaczynające swoją działalność firmy, które dzięki takiemu rozwiązaniu mogą uruchomić profesjonalne biuro w krótkim czasie, za niewielkie pieniądze i przy minimum formalności (obiekty tego typu podlegają jedynie zgłoszeniu i nie wymagają pozwolenia na budowę).

— Bierzemy pod uwagę branżę i profil działalności, odpowiednio przystosowujemy wnętrza oraz ich wielkości, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, łączymy kilka modułów albo powiększamy powierzchnię w przyszłości. Kontenery dają możliwość zmiany miejsca świadczenia usług, wymianę elewacji i nie wymagają remontów — zapewnia Łukasz Syrek. Przedsiębiorcy to jednak niejedyna grupa docelowa braci Syrków. Do modułowego rozwiązania przekonują oni także osoby prywatne, zapewniając, że stworzone przez nich kontenery mogą być całorocznym domkiem. Jedną z zalet ma być elastyczność.

— Dzięki trzem lub pięciu modułom można zrealizować bardzo różne koncepcje takiego domku. Istnieje możliwość stworzenia piętra, a także okazałej elewacji — wyjaśnia współwłaściciel MB-Solution.

Po drugie, kontener oznacza mobilność. — Zdarza się, że większość życia spędzamy zamknięci na kilkunastu metrach kwadratowych, nie marząc o niczym innym niż daleki wyjazd. Wyobraźmy sobie, że mamy mały domek wszędzie tam, gdziekolwiek nam się marzy. Ten domek nie jest związany z gruntem, więc dowolnie można zmienić jego lokalizację — dodaje przedsiębiorca.

Założyciele MB-Solution przekonują też, że plusem kontenerów jest cena. — Najtańszy dom, którzy tworzyliśmy, był dla osób dotkniętych skutkami powodzi i koszt za metr kwadratowy wynosił 1500 zł — mówi Łukasz Syrek. Podkreśla jednak, że koszty te są indywidualne, a w ich portfolio jest również obiekt sprzedany do Arabii Saudyjskiej. Każdy jego metr kwadratowy kosztował 10 500 zł.

Rozwój ambitny

Konkurencja w branży kontenerowej jest ogromna. Tylko w okolicach Krakowa, skąd pochodzą bracia Syrkowie, działa pięć takich firm. Dlatego bracia Syrkowie nie zajmują się produkcją zwykłych kontenerów budowlanych, ale skupiają się na tworzeniu obiektów nietypowych. Sposobem na konkurencję mogą być też ambitne plany na rozwój.

— Jesteśmy na etapie tworzenia z kontenerów pierwszego domu w systemie pasywnym. W przyszłości zamierzamy też wprowadzić budynki wyposażone w automatykę, będą to obiekty dla wojska — zapowiadają Łukasz i Michał Syrkowie. © Ⓟ

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Mastykarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Kontener spod ręki designera