Konto bankowe w Tesco

ET
opublikowano: 01-08-2012, 00:00

Do hipermarketu można iść już nie tylko po zakupy, ale po kredyt gotówkowy i rachunek. Partnerem jest Meritum Bank.

Tesco na Wyspach Brytyjskich już od lat prowadzi własny bank. Usługi finansowe oferuje też na Węgrzech. W Polsce też powstała sieć Tesco Finanse, ale jej działalność ograniczała się do udzielania kredytów gotówkowych i ratalnych. We wrześniu ubiegłego roku punkty finansowe przejął od Lukasa Meritum Bank i wydawało się, że będzie kontynuował to, co rozpoczął poprzednik. Nic bardziej mylnego. Meritum zapowiada małą rewolucję w modelu współpracy bank — hipermarket.

Oprócz standardowych produktów kredytowych będzie otwierał rachunki klientom Tesco i wydawał do nich karty debetowe z logo sieci. Wszystko odbywać się będzie pod szyldem Tesco Finanse, choć obsługą konta zajmie się oczywiście bank. To nowy model współpracy między bankami i sieciami handlowymi. Do tej pory banki garnęły się do hipermarketów, głównie z elektroniką, żeby blisko wejścia postawić kiosk z kredytami ratalnym. Słono płaciły gospodarzom za przywilej wynajmu powierzchni handlowej.

Jak wyjaśnia Meritum, współpraca z Tesco ma charakter joint venture: partnerzy dzielą się kosztami, a w przyszłości to samo zrobią z przychodami. Bank nie kryje, że dla niego punkty w hipermarkecie to nowy kanał sprzedaży. W placówkach Tesco Finanse chce udzielać pożyczek niekoniecznie po to, by klient wydał pieniądze na miejscu w sklepie, lecz wydawał je także na inne potrzeby. Meritum obsługuje 64 punkty Tesco Finanse. Nie ujawnia, ilu klientów chce w ten sposób pozyskać. Potencjał jest spory, bo Tesco odwiedza tygodniowo 4 mln osób. Z drugiej strony, liczba kart kredytowych wydanych dotąd przez bank jest skromna — kilkanaście tysięcy. Za projekt Tesco Finanse odpowiada Piotr Gawron, niedawno pozyskany przez Meritum z Banku Pocztowego. Na koniec I półrocza bank miał 1,8 mld zł sumy bilansowej (1,3 mld zł na koniec 2011 r.). Portfel kredytowy wzrósł do prawie 1,5 mld zł z 1 mld zł na koniec ubiegłego roku. Bank miał 2,3 mln zł zysku wobec straty przed rokiem.

— W całym 2012 r. wynik netto powinien przekroczyć 10 mln zł — mówi Piotr Urbańczyk, prezes Meritum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu