Kontrakty na plusach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-01-2023, 13:39
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po zaskakująco udanej końcówce minionego tygodnia zapowiada się również, że i poniedziałkowa sesja może stać pod znakiem wzrostów. A przynajmniej jej początek. Zachęceni ostatnimi danymi z rynku pracy i nadziejami na złagodzenia nastawienia Fed inwestorzy zwiększają zaangażowanie w akcje.

Mark Kauzlarich/Bloomberg

Na około dwie godziny przed uruchomieniem handlu na rynku kasowym kontrakty na indeks Dow Jones IA rosły o 0,28 proc. Na wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zwyżkowały o 0,38 proc., zaś na technologiczny Nasdaq zyskiwały 0,44 proc.

Na rynku walutowym przecenę kontynuuje dolar co pozytywnie przekłada się na inne klasy aktywów. Jak choćby w przypadku surowców, które są wyceniane w amerykańskiej walucie. Drożeje zarówno ropa, jak i złoto. Szlachetny metal w poniedziałek znalazł się na najwyższym poziomie od ośmiu miesięcy.

Tymczasem mimo wzrostu zakładów na złagodzenie polityki Fed, w górę poszły rentowności części obligacji skarbowych. W przypadku benchmarkowych 10-letnich Tresauries zysk podskoczył o 3 punkty bazowe do 3,59 proc.

Kontrakty swapowe wskazują, że inwestorzy spodziewają się, że główna stopa procentowa w tym cyklu spadnie poniżej 5 proc., w porównaniu z 5,06 proc. jakie prognozowano tuż przed piątkowym raportem o zatrudnieniu.

O dalszej sytuacji na rynkach może przesądzić zaplanowana na czwartek prezentacja danych o inflacji CPI, która przynajmniej w pewnym stopniu da odpowiedź na pytanie jakie będą kolejne kroki władz monetarnych w USA.

Poniedziałkowe kalendarium danych makro z amerykańskiej gospodarki świeci pustką. Jedyny odczyt, i to o małym znaczeniu, to dane o zmianie kredytów konsumenckich. Oczekuje się, że w listopadzie ich wartość obniżyła się do 24,5 mld USD z 27,1 mld miesiąc wcześniej, co może sugerować wpływ wyższych stóp procentowych na popyt na tę formę finansowania.

W przedsesyjnym handlu zainteresowaniem cieszą się udziały chińskich spółek z Alibaba Group Holding na czele. To zasługa informacji, że założyciel chińskiego giganta Jack Ma odda kontrole nad fintechem Ant Group. Wsparciem dla notowań udziałów spółek z Państwa Środka jest też informacja o otwarciu granic wraz z odejściem Pekinu od polityki „covid zero”.

Inwestorzy wyczekują już na otwarcie sezonu raportów kwartalnych. Pod koniec tygodnia swoimi rezultatami mają pochwalić się m.in. dwaj giganci bankowości JPMorgan Chase oraz Wells Fargo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane