Kontrakty znów tracą

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 31-01-2023, 13:36
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Na amerykańskich giełdach rośnie napięcie związane z posiedzeniem władz monetarnych. Jutro na zakończenie dwudniowych obrad opublikowana zostanie decyzja ws. stóp procentowych, która będzie miała ogromne przełożenie na sytuację na parkietach.

Fot. rabbimichoel/Pixabay

Poniedziałkowa sesja zakończyła się sporymi spadkami indeksów na Wall Street i Nasdaq. Z kolei początek wtorku na rynku kontraktów terminowych wyglądał obiecująco, jednak wraz ze zbliżaniem się otwarcie notowań na rynku kasowym nastroje pogarszają się, w rezultacie czego, wycena futures spadła w czerwone rejony.

Jednak kończący się dzisiaj styczeń parkiety w USA zaliczą do udanych. Bazując na wynikach z poniedziałkowego zamknięcia, indeks DJ IA notuje 1,72 proc. zysk, S&P500 rósł o 4,64 proc. zaś Nasdaq umacniał się o 8,86 proc. W przypadku tego ostatniego, styczniowy rezultat może być najlepszy od lipca 2022 r.

Jutro FOMC, jak oczekuje rynek bez wątpienia kolejny raz podniesie stopy procentowe. Kwestią sporną jest w jakiej skali, choć większość przewiduje, ze będą to 25 punkty bazowe.

Inwestorzy mają nadzieję, że Fed zacznie w końcu łagodzić zacieśnianie polityki w miarę spadku inflacji. Zeszłoroczne agresywne podwyżki stóp procentowych zaczynają mieć wpływ na wyniki spółek. Dane Bloomberga wskazują, że szacunki zysku na akcję dla spółek z indeksu S&P500 spadły od szczytowego poziomu w czerwcu 2022 r., podczas gdy prognozy dotyczące przychodów uległy spłaszczeniu.

W dzisiejszym kalendarium dominują odczyty z rynku nieruchomości. Wśród najważniejszych raportów należy wymienić indeks cen domów S&P/Case-Shiller oraz indeks cen FHFA. W obu przypadkach spodziewane jest zdynamizowanie spadkowych tendencji.

Oprócz tego istotnymi odczytami będzie indeks zaufania konsumentów za styczeń (prognoza zakłada niewielką poprawę) oraz indeks kosztów zatrudnienia i indeks Chicago PMI.

Sezon raportów kwartalnych rozkręcił się w najlepsze. Dzisiaj swoimi raportami pochwalą się m.in. General Motors, McDonald’s, Pfizer i AMD.

Umocnienie dolara negatywnie przekłada się na notowania surowców, w tym ropy i złota. Spadła też rentowność obligacji, w przypadku benchmarkowych 10-letnich amerykańskich Treasuries w okolice 3,53 proc.

Na około dwie godziny przed startem sesji kontrakty na indeks DJ IA spadały o 0,34 proc. Futures na S&P500 zniżkowały o 0,27 proc. zaś na Nasdaq 100 traciły 0,42 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane