Kopacz: umowy offsetowe przełożą się na nowe miejsca pracy

DI, PAP
02-05-2015, 15:47

Umowy offsetowe, które wkrótce będą negocjowane, przełożą się na tworzenie w Polsce fabryk oraz na nowe miejsca pracy – powiedziała premier Ewa Kopacz podczas wizyty w Radomiu. Władze tego miasta liczą na to, że nowy zakład otworzy tutaj Airbus Helicopters.

Premier przypomniała, że Airbus Helicopters zamierza uruchomić w Polsce zakład produkcji wirników i przekładni. Radom – obok Łodzi – jest jednym z miast branych pod uwagę jako lokalizacja inwestycji. „Wszystko zależy od naszej determinacji, bo do stołu będą siadać przedstawiciele tego konsorcjum i przedstawiciele MON-u, przedstawiciele władz samorządowych i będą wybierać ofertę w ramach tej umowy offsetowej” - powiedziała premier pytana przez PAP, jak ocenia szansę Radomia.

Szefowa rządu zaznaczyła, że 2 proc. PKB przeznaczone jest na unowocześnienie polskiej armii, a bardzo nowoczesny sprzęt, który w efekcie ostatnich rozstrzygnięć trafi do polskiej armii, to początek drogi. "Bo wiadomą jest rzeczą, że wszystkie umowy offsetowe, które teraz będą negocjowane, to jest coś, co bezpośrednio przełoży się na zatrudnienie, na nowe miejsca pracy i tworzenie fabryk, które w Polsce powstaną” – powiedziała Kopacz podczas sobotniej wizyty w rodzinnym Radomiu.

„Ja bardzo się cieszę, że Radom – moje miasto, ale też miasto dotknięte dużym bezrobociem, będzie jednym z beneficjentów tejże umowy offsetowej – oczywiście, jeśli to się wszystko zakończy pozytywnie” – zaznaczyła szefowa rządu.

Prezydent miasta Radosław Witkowski zapewnił, że Radom jest przygotowany na inwestycję Airbus Helicopters. „Mamy przygotowane grunty, mamy ludzi gotowych podjąć pracę w nowym zakładzie” - zaznaczył Witkowski. Przypomniał, że Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu współpracuje z Airbus Helicopters. Radomska uczelnia realizuje projekty badawcze w zakresie elementów do śmigłowców, a zwłaszcza siłowników elektromechanicznych, układów antywibracyjnych i sterowniczych.

W ub. tygodniu w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla armii MON do etapu testów zakwalifikowało H225M (wcześniej EC725) Caracal produkcji Airbus Helicopters. Na konferencji prasowej prezes firmy Guillaume Faury powiedział, że oprócz linii montażowej w Łodzi i Dęblinie Airbus Helicopters planuje ulokowanie w Polsce zakładu produkcji wirników i przekładni. Lokalizacja tego zakładu nie jest jeszcze przesądzona; rozważane są np. Łódź i Radom. Łącznie Faury zapowiada powstanie 1250 miejsc pracy związanych bezpośrednio z produkcją wiropłatów i integracją systemów oraz 2 tys. miejsc związanych z nią pośrednio.

Obecnie grupa Airbus zatrudnia w Polsce ok. 900 osób. Należą do niej zakłady na warszawskim Okęciu, włączone m. in. w produkcję struktur do samolotów pasażerskich A320 i transportowych C295M i niezwiązanych z częścią wytwarzającą śmigłowce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Kopacz: umowy offsetowe przełożą się na nowe miejsca pracy