Kopex pogłębia przecenę

Artur Szymański
opublikowano: 17-04-2002, 00:00

Inwestorzy negatywnie zareagowali na opublikowaną w poniedziałek nową strategię spółki. Na wczorajszej sesji walory Kopexu potaniały o 7,93 proc. do poziomu 7,55 zł. Co gorsze, znacznie wzrosły obroty. Wolumen wymiany był niemal 5-krotnie wyższy od średniego poziomu z ostatnich dwóch tygodni. Obrót osiągnął wartość 15,63 tys. zł.

Kurs Kopexu od połowy listopada 2001 r. znajduje się w silnym trendzie spadkowym, którego wczoraj nie były w stanie powstrzymać optymistyczne zapisy nowej strategii. Mówi ona o zamiarze stworzenia wokół Kopexu grupy firm zaplecza górniczego, co ma ułatwić firmie pozyskanie nowych kontraktów. Zarząd katowickiej firmy będzie przekonywał swego dominującego akcjonariusza — Skarb Państwa — do oddania mu w zarządzanie resztówek akcji, które ten posiada w sprywatyzowanych już firmach zaplecza górniczego.

Dotychczasowymi głównymi rynkami eksportowymi Kopexu są Niemcy, Hiszpania i Czechy. Zgodnie z zapowiedziami spółki, zamierza ona odbudować sieć zagranicznych przedstawicielstw na Wschodzie. W ostatecznym rozrachunku działania restrukturyzacyjne mają doprowadzić do odbudowania eksportu, którego wartość w ciągu ostatnich trzech lat zmniejszyła się o ponad 60 proc. i przywrócenia rentowności firmy jeszcze w tym roku. W 2002 r. spółka zakłada zwiększenie przychodów do około 400 mln zł oraz wypracowanie zysku z podstawowej działalności wysokości 5 mln zł. Miniony rok zakończył się stratą netto sięgającą 18,7 mln zł, przy przychodach rzędu 237,2 mln zł.

Akcje Kopexu ze względu na niską płynność i małe zainteresowanie graczy zostaną 22 kwietnia zdegradowane do notowań z dwukrotnym fixingiem. Ich miejsce w notowaniach ciągłych zajmie Amerbank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kopex pogłębia przecenę