Kopex zamierza zwiększyć zysk

Maria Trepińska
14-02-2003, 00:00

Zarząd giełdowego Kopexu zapowiada na ten rok wzrost przychodów o 150 mln zł i zysku o 5 mln zł. Podczas sobotniego NWZA zmieniony zostanie skład rady nadzorczej oraz statut spółki.

Rafał Rost, prezes Kopexu, spółki specjalizującej się w eksporcie maszyn i urządzeń górniczych, prognozuje, że firma zwiększy obroty i zyski w 2003 r. Zarząd spółki liczy na to, że osiągnie 350 mln zł przychodów, a zysk netto — 9-10 mln zł w 2003 r. Dla porównania, w 2002 r. wynosiły one odpowiednio 205 mln zł i 4,8 mln zł.

— Zamierzamy zwiększyć eksport. Otworzyliśmy przedstawicielstwa zagraniczne w Belgradzie, Moskwie i Pekinie — tłumaczy Rafał Rost, prezes Kopexu.

Pierwszym krokiem do uzyskania zakładanych przychodów jest podpisany 7 lutego kontrakt wartości 10,5 mln USD (42 mln zł) z japońskim koncernem Toshiba na modernizację części elektrowni Proseni w Rumunii. Kopex ma dostarczyć maszyny i urządzenia, natomiast projekt — Energoprojekt-Katowice. Modernizacja potrwa 36 miesięcy, realizacja umowy zacznie się w połowie marca. Prezes Rost nie chce ujawnić, ile spółka zarobi na tym kontrakcie.

— Będzie to drugi kontrakt realizowany przez nas w tym kraju. W maju powinniśmy zakończyć modernizację zakładu przeróbki mechanicznej węgla Coroesti — mówi Rafał Rost.

Według prezesa Rosta, spółka ma szansę także na podpisanie kontraktu na dostawę sytemu transportowego węgla dla Jugosławii oraz na budowę kopalni w Wietnamie.

Jeszcze w tym miesiącu powinna rozstrzygnąć się sprawa sprzedaży przez Kopex 10,5 proc. akcji Górnośląskiego Banku Gospodarczego. Poprzednie NWZA, głosami Skarbu Państwa, który ma około 80 proc. akcji Kopexu, zdecydowało o ich zbyciu. Jest nimi zainteresowany hiszpański Banco Santander Central Hispano.

— Jeśli z różnych względów nie dojdzie do transakcji, to i tak uda nam się zrealizować prognozy finansowe na 2003 r. — twierdzi Rafał Rost.

W sobotę podczas NWZA, zwołanego na wniosek resortu skarbu, zostanie zmniejszony skład rady nadzorczej oraz zmieniony statut spółki. Według prezesa Rosta, akcjonariusze powinni otrzymać dywidendę za 2002 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kopex zamierza zwiększyć zysk