Koreańczycy w polskich nieruchomościach

  • Emil Górecki
opublikowano: 30-07-2014, 00:00

Fundusze z Azji chcą kupić w Polsce dwa centra handlowe i infrastrukturę energetyczną za prawie 2,5 mld zł.

Południowokoreański fundusz emerytalny National Pension Service (NPS) planuje zainwestować 820 mld wonów (niemal 600 mln EUR, czyli 2,46 mld zł) w nieruchomości w Polsce — poinformował Reuters. Ten czwarty na świecie fundusz emerytalny zdecydował, że zainwestuje w dwa centra handlowe i infrastrukturę energetyczną w Polsce.

Zobacz więcej

FOT. Bloomberg

Obecnie w procesie sprzedaży w Polsce są dwa centra handlowe: Echo Investment w Szczecinie i Wrocławiu oraz warszawski kompleks handlowo-biurowy Blue City. W pierwszym kwartale NPS zainwestował 4,9 proc. swoich aktywów, których wartość to 317 mld EUR, na rynkach zagranicznych. Do 2019 r. planuje do 10 proc. zwiększyć inwestycje w tzw. alternatywne aktywa, takie jak nieruchomości. Inwestorzy z Korei Południowej nie są w polskich nieruchomościach nowicjuszami. W 2002 r. koncern Daewoo zbudował wieżowiec Warsaw Trade Tower. Jednak na tym nie skończył.

— Inwestorzy z Korei Południowej są obecni w Europie dyskretnie, przez platformy inwestycyjne, jak Heitman, Hines czy Invesco. Polskę postrzegają przez pryzmat gospodarki swojego kraju, uważają, że również Polska stanie się wkrótce krajem zamożnym i rozwiniętym — mówi Przemysław Felicki, dyrektor z działu inwestycyjnego CBRE.

Wschodni kapitał kupuje nieruchomości w Polsce już od dawna, choć rzadko się ujawnia. W zeszłym roku fundusz związany z Bank of China wszedł do konsorcjum, które kupiło za 412 mln EUR centrum handlowe Silesia City Center w Katowicach. Wcześniej Qatar Investment Authority przejęło biurowe Miasteczko Orange w Warszawie.

Właścicielem centrum handlowego Plejada w Sosnowcu jest St. Martin’s Property Corporation z kapitałem z Kuwejtu. Abu Dhabi Investment Authority inwestuje w nieruchomości za pomocą zarządców funduszy, jak AXA Real Estate.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Koreańczycy w polskich nieruchomościach