Korekta na Nasdaq

opublikowano: 03-06-2019, 22:41

Nasdaq kończył sesję spadkiem o 1,6 proc. i jest o 10 proc. poniżej szczytu z początku maja. S&P500 spadł o 0,3 proc. Dow Jones rósł na zamknięciu o mniej niż 0,1 proc.

Czerwiec zaczął się na amerykańskich rynkach akcji w minorowych nastrojach. Widoczny jest wciąż odwrót inwestorów od bardziej ryzykownych aktywów. Pieniądze nadal płyną na rynek obligacji i złota. Publikowane w poniedziałek dane o aktywności przemysłów największych gospodarek nie poprawiły nastrojów. W USA indeks ISM spadł najniżej od października 2016 roku. Rośnie obawa, że globalna gospodarka spowalnia, do czego przyczynia się w dużym stopniu konflikt handlowy z USA w roli głównej. Tym tłumaczony jest spadek ceny ropy.

Nasdaq
fot. REUTERS_Shannon Stapleton_Forum

Największe szkody na rynku akcji wywołały jednak doniesienia sugerujące możliwość rozpoczęcia w USA dochodzeń antymonopolowych wobec gigantów technologicznych: Google, Facebooka (-7,5 proc.), Amazon.com (-4,6 proc.) i Apple (-1,0 proc.). Wszystkie, z wyjątkiem Apple, znalazły się w dziesiątce najmocniej taniejących spółek z S&P500, choć Google było reprezentowane w niej przez spółkę-matkę Alphabet (-6,1 proc.). Na zamknięciu największe spadki były   widoczne w segmentach telekomunikacyjnym (-2,8 proc.), IT (-1,8 proc.) i dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (-1,2 proc.). Reszta z 11 głównych segmentów S&P500 rosła. Najlepiej na tle rynku wypadły spółki dostarczające dobra codziennego użytku (1,3 proc.), energii (1,4 proc.) i materiałowe (3,4 proc.). Przejęcie inicjatywy w końcówce sesji spowodowało, że na zamknięciu drożało 74 proc. spółek z S&P500. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones zdrożało 21. Najmocniej rosły kursy Verizon Communications  (3,7 proc.), Dow Inc. (2,6 proc.) i Chevron (1,9 proc.). Najmocniej taniały akcje Visy (-1,7 proc.), UnitedHealth Group (-2,2 proc.) i Microsoftu (-3,1 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane