Korekta na Wall Street

opublikowano: 07-01-2016, 22:28

Dow Jones stracił 2,3 proc. i zaliczył najgorsze cztery pierwsze dni roku od ponad 100 lat. S&P500 spadł o 2,4 proc., najmocniej od września. Nasdaq zakończył dzień zniżką o 3 proc. Główne indeksy są o ok. 10 proc. poniżej 52-tygodniowego szczytu z maja ubiegłego roku.

Na amerykańskich rynkach akcji dominowała w czwartek podaż napędzana strachem przed spowolnieniem globalnej gospodarki czego potwierdzeniem miały być doniesienia z Chin. Reuters poinformował o rosnących naciskach środowisk gospodarczych na władze Chin, aby zgodziły się na szybką dewaluację juana o 10-15 proc. Taniała także wyraźnie ropa, której notowania zbliżyły się do 12-letniego minimum. Słynny miliarder George Soros straszy, że mamy do czynienia z powtórką kryzysu z 2008 roku. Zaniepokojenie wywołało już drugie w ciągu zaledwie czterech dni zawieszenie handlu akcjami w Chinach z powodu potężnej podaży. Nastrojów nie poprawiła zapowiedź, że w piątek mechanizm zawieszania handlu przestanie działać, co wywołało głosy zapowiadające kolejną falę znacznej przeceny na chińskich rynkach akcji. Tzw. indeks strachu wzrósł o ponad 20 proc. Ucieczka do „bezpiecznych” aktywów widoczna była we wzroście ceny złota i spadku rentowności obligacji skarbowych USA.

NYSE, Wall Street
NYSE, Wall Street
Bloomberg

Spadła wartość indeksów wszystkich 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej taniały spółki IT (-3,1 proc.), finansowe i przemysłowe (po -2,8 proc.). Najlepiej na tle rynku wyglądały „defensywne” segmenty dóbr codziennego użytku i usług telekomunikacyjnych (po -1,3 proc.) i użyteczności publicznej (-0,3 proc.). Na zamknięciu taniało aż 457 spółek z indeksu S&P500 i 29 z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Spośród tych ostatnich najmocniej taniały akcje General Electric, Apple i Boeinga (po -4,2 proc.). Najmniejsze spadki kursów notowały Pfizer (-0,7 proc.) i Verizon Communications (-0,6 proc.). Akcje Wal-Mart Stores, największej na świecie sieci supermarketów drożały o 2,3 proc., uznane przez analityków jako jedną z najlepszych „bezpiecznych przystani” w czasie paniki.
   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane