Korekta na wysokich obrotach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 16-05-2003, 00:00

Czwartkowa sesja nie przyniosła odpowiedzi na pytanie, w jakim kierunku będzie podążał rynek kontraktów. Tym razem utrzymaniu wzrostów przeszkodziły fatalne dane makro.

Otwarcie notowań było bardzo spokojne. Czerwcowe kontrakty na WIG20 rozpoczęły kwotowania zaledwie punkt powyżej środowego zamknięcia. Do czasu uruchomienia transakcji na rynku kasowym reakcje graczy były bardzo nerwowe, ale bez większego znaczenia dla sytuacji na rynku. Po godzinie handlu pojawiła się duża liczba nowych krótkich pozycji, co wywołało konsternację. Spekulowano nawet o insidingu. Nie przeszkodziło to jednak popytowi, który stopniowo wzmacniał swoją pozycję. Po osiągnięciu szczytu, który okazał się ostatecznie dziennym maksimum (1191 pkt), do głosu doszli sprzedający.

Największy udział w korekcie miała publikacja danych makroekonomicznych. Pierwszy silniejszy atak podaży wywołały oczekiwania na dane z Eurolandu, które potwierdziły słabość niemieckiej gospodarki i całej strefy euro. Reakcja graczy była jednak dosyć wyważona, ale stopniowo poddawali się oni napiętej atmosferze poprzedzającej napływ danych z USA. Zepchnęło to wycenę futures na WIG20 do po- ziomu 1170 pkt. Na zachodzie gracze szybko odreagowali amerykańskie dane i zaczęli spekulacje pod kolejną obniżkę stóp przez Fed. Na naszym rynku nie było tak spokojnie. Część inwestorów wystraszyła się amerykańskich wskaźników, co nie pozwoliło na mocniejsze wybicie. Ostatecznie, najbardziej popularne kontrakty na WIG20 zakończyły notowania na poziomie 1178 pkt.

Niepokoi fakt, że, jak na korektę, wartość obrotów była wysoka. Przekroczyły one 506 mln zł. Liczba otwartych pozycji wynosi ponad 24 tys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Korekta na wysokich obrotach