Czytasz dzięki

Koronawirus może opóźnić wejście w życie PPK

opublikowano: 13-03-2020, 15:13

Z powodu zagrożenia epidemią Paweł Borys, prezes PFR, poprosił rząd o dodatkowy czas na wdrożenie PPK.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), złożył oficjalny wniosek o wydłużenie terminów wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) na II etapie dla średnich firm do dat przewidzianych dla III etapu. O wniosku Paweł Borys poinformował na Twitterze. 

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju
Zobacz więcej

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Fot. Marek Wiśniewski

„W związku ze stanem zagrożenia epidemiologicznego #Covid_19 zwróciłem się jako podmiot wdrażający program  @Moje_PPK z wnioskiem do  Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju o wydłużenie terminów wdrożenia PPK na II Etapie dla średnich firm do dat przewidzianych dla III Etapu” – napisał w piątek Paweł Borys na Twitterze. 

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania, dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych. Jest on tworzony nie przez samego pracownika, lecz wspólnie – przy jednoczesnym udziale pracodawców oraz państwa. PFR jest instytucją wdrażającą rządowy program.

Ustawa o PPK weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Jej zapisy są jednak wdrażane etapami – w zależności od wielkości przedsiębiorstwa zatrudniającego danego pracownika. Od 1 lipca 2019 r. obejmą one firmy zatrudniające co najmniej 250 osób.  W kolejnych etapach natomiast firmy zatrudniające co najmniej 50 i co najmniej 20 osób. A na końcu, od 1 stycznia 2021 r. – pozostałe podmioty oraz jednostki należące do sektora finansów publicznych niezależnie od tego, ile osób zatrudniają.

"Wydłużenie terminów ma na celu wsparcie przedsiębiorców w obecnym nadzwyczajnej w otoczeniu gospodarczym w związku z #Covid_19 oraz zapewnienie bezpiecznego przeprowadzenia szkoleń i kampanii dla pracowników. Jednocześnie zapraszamy do szkoleń online na portalu @Moje_PPK" - dodał Paweł Borys na Twitterze. 

Poinformował też, że "zmiana terminów powinna ułatwić pracodawcom wdrożenie programu @Moje_PPK". Chodzi o przesunięciu terminów zawarcia umowy o zarządzanie i umowy o prowadzenie PPK o kilka miesięcy. 

a0affcda-429f-11ea-b77f-2e728ce88125
Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu