Czytasz dzięki

Koronawirus tchnął życie w GPW

opublikowano: 31-03-2020, 22:00

W marcu w trakcie 10 sesji z rzędu obroty przekraczały 1 mld zł, co wcześniej zdarzyło się to tylko raz

Już nie PKO Bank Polski, PZU, PKN Orlen czy inny kontrolowany przez państwo moloch króluje na warszawskiej giełdzie. Marzec 2020 r. był trzecim miesiącem z rzędu, gdy za największe obroty na rynku głównym odpowiadała spółka od zawsze prywatna. Chodzi o CD Projekt, który wszedł na giełdę na gruzach Optimusa. Producent gier komputerowych był spółką, która zdominowała obroty na 18 spośród 22 marcowych sesji. W trakcie siedmiu z nich handel walorami CD Projektu przekroczył 200 mln zł, dwukrotnie zbliżając się do nawet 300 mln zł.

Marek Dietl, prezes GPW
Zobacz więcej

Marek Dietl, prezes GPW Fot. Marek Wiśniewski

Na pozór nie jest to szczególnie dużo. Przeniesienie Polski z grupy rynków wschodzących do rozwiniętych przez agencję FTSE Russell wygenerowało np. 716,8 mln zł obrotu akcjami PKN Orlen na jednej jedynej sesji 21 września 2018 r. W całym wrześniu naftowy koncern wygenerował jednak wtedy obroty w wysokości 2,55 mld zł. I to jest już dużo jak na spółki, które cieszą się największym zainteresowaniem kupujących i sprzedających na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Takie były też obroty akcjami CD Projektu w styczniu 2020 r. W lutym nieznacznie spadły, co może być pochodną liczby dni sesyjnych. W marcu jednak sięgnęły około 3,5 mld zł. Pod koniec miesiąca zainteresowanie inwestorów handlem na GPW ewidentnie spadało. W poniedziałek 30 marca obroty akcjami na rynku głównym wyniosły mniej niż 700 mln zł. Generalnie jednak koronawirusowy krach zaktywizował rodzimych graczy. Miesięczna średnia wartość obrotów podczas sesji osiągnęła 1,17 mld zł. To najlepszy wynik w ostatnich kilku latach. Zresztą ostatnim miesiącem, w którym średnia sesyjna przekroczyła 1 mld zł, był wrzesień 2018 r., gdy za sprawą decyzji FTSE Russell zdarzyła się sesja wszech czasów, w trakcie której z rąk do rąk przeszły akcje o wartości 5,43 mld zł. Mimo tego rekordu średnia sesyjna dla całego miesiąca byłą niższa niż w marcu 2020 r.

W zakończonym właśnie miesiącu odbyło się 13 sesji z obrotami przekraczającymi 1 mld zł. Przewyższały one tę wartość na każdej sesji od 9 do 20 marca. W tym czasie raz sięgnęły ponad 2 mld zł, a dwukrotnie 1,7 mld zł. Był to zresztą dopiero drugi przypadek w historii GPW, gdy zanotowała ona miliardowe obroty przez 10 sesji z rzędu. Poprzednio zdarzyło się to równe trzy lata temu, czyli w marcu 2017 r. Miliardowe obroty trwały wtedy przez 11 sesji. Wówczas królem miesiąca okazał się KGHM Polska Miedź z obrotami wysokości 2,6 mld zł, a więc znacznie mniejszymi od tych, jakie w marcu 2020 r. wygenerował CD Projekt. Zresztą, mimo dłuższej serii miliardowych sesji, wartość handlu w trakcie statystycznego dnia handlu była wtedy o niemal 100 mln zł niższa niż obecnie. Zupełnie nieporównywalna jest liczba transakcji akcjami. W marcu 2017 r. podczasprzeciętnej sesji zawierano ich 98,8 tys. W marcu 2020 r. — 159,1 tys. Zresztą tylko jednego dnia było ich mniej niż 100 tys. W trakcie pięciu sesji liczba transakcji przekroczyła 200 tys., w tym dwukrotnie ćwierć miliona. Jak na GPW to poziom nadzwyczajny. Gdy 21 września 2018 r. właściciela zmieniły akcje o wartości 5,43 mld zł, zawarto tylko 114,8 tys. transakcji.

Aktywizacja rynku akcji wpłynęła również na rozruszanie handlu kontraktami terminowymi. Wolumen obrotów kontraktami indeksowymi przekroczył 1,1 mln sztuk. Dla porównania, w marcu 2017 r. było to 674,5 tys., a rok temu zaledwie 390,3 tys., czyli jedna czwarta tego co obecnie. Podobnie jak akcje, futures na indeksy również zanotowały serię 10 sesji wzrostu wolumenu dzień w dzień, trwającą od 4 do 17 marca. Tego ostatniego dnia wolumen obrotów kontraktami indeksowymi przekroczył 120 tys. sztuk.

W marcu 2020 r. rozruszały się również pochodne na poszczególne akcje. Dla futures tego typu najlepszym dniem był 13 marca, gdy wolumen obrotów osiągnął niemal 23 tys. sztuk. Dzień wcześniej indeks WIG20 spadł o 13,28 proc., co było najgorszym wynikiem w historii.

W ciągu całego miesiąca handel kontraktami terminowymi na poszczególne akcje przekroczył 278,5 tys. W marcu 2017 r. było to 209 tys.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane