Koronny argument za brakiem korekty

Większość inwestorów czeka odreagowania ostatnich zwyżek. Być może właśnie dlatego ono nie nastąpi — ocenia David Rosenberg z Gluskin Sheff.

Główne indeksy nowojorskiej giełdy systematycznie poprawiają historyczne rekordy, a mimo to eksperci przewidują, że dobra koniunktura będzie trwała jeszcze w przyszłym i 2015 r.

Nastroje są tak dobre, że S&P500nie wpadł w co najmniej 10-procentową korektę już od 530 sesji. Zdaniem Davida Rosenberga, głównego stratega towarzystwa Gluskin Sheff, choć argumenty za przejściowymi spadkami są mocne, to jednak paradoksalnie mogą one wcale nie nadejść.

— Problemem inwestorów obstawiających zniżki jest to, że ogromna większość graczy uznaje, że rynek zasłużył na korektę. Nawet byki jej oczekują. A wręcz na nią liczą, w imię tego, że przerwa w zwyżkach dałaby rynkowi czas na ochłonięcie — uważa David Rosenberg.

Według niego, wystarczającymi argumentami nie są ani podwyższone wyceny, ani niepokojąco powszechny optymizm inwestorów, a nawet sytuacja techniczna. Podkreśla, że w przeszłości do rzadkości nie należały nawet znacznie dłuższe okresy pozbawione korekty.

— Nie widzieliśmy przekraczającego 10 proc. cofnięcia w czasie całej hossy lat 2003-07, a także w ciągu fali zwyżek z lat 1990-97. Choć historycznie w czasie hossy korekty występują średnio co 30 miesięcy, to jednak wcale nie jest niespotykane, że korekta nie następuje przez dłuższy czas — przypomina specjalista.

Na rynkach często jest tak, że jeżeli wszyscy oczekują tej samej rzeczy, to bardziej prawdopodobne jest, że zdarzy się coś odwrotnego.

Wprawdzie trudno sobie wyobrazić, by równie dynamiczne zwyżki jak ostatnio trwały jeszcze miesiącami, jednak fakt, że inwestorzy wyczekują korekty, sprawia, że bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest stabilizacja notowań lub mozolne pięcie się indeksów w górę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy