Kosztowna wizja walki ze smogiem

TM
opublikowano: 06-04-2016, 12:30

Gdyby Kraków chciał z rozmachem rozbudować sieć ciepłowniczą, musiałby wydać ponad 2 mld zł i podnieść taryfy dla odbiorców o 28 proc.

Czy i jak rozbudowywać sieć ciepłowniczą w Krakowie, który regularnie zmaga się ze smogiem? Odpowiedzi na to pytanie można szukać w analizie, który przygotowało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.  Wnioski? Inwestycje na terenach gęsto zabudowanych i zaludnionych praktycznie nie przełożą się na końcową taryfę dla Kowalskiego. W przypadku innych lokalizacji – zrobi się tak drogo, że rozbudowa sieci jest po prostu nieopłacalna.

Żeby nie być gołosłownym – gdyby inwestycje  realizowano w ścisłym centrum Krakowa i na Kazimierzu, nakłady MPEC wyniosłyby 268 mln zł. Według spółki, przełożyłoby się to na 0,3-procentową podwyżkę cen ciepła dla odbiorcy końcowego. Czyli praktycznie zmiany byłyby nieodczuwalne. 

W przypadku terenów mniej zabudowanych inwestycje w sieć musiałyby być… ośmiokrotnie wyższe. Zamknęłyby się gigantyczną kwotą 2,23 mld zł. To oczywiście znalazłoby odbicie w taryfie dla Kowalskiego, skutkując 28-procentowym skokiem opłat! W efekcie żadem zdroworozsądkowy mieszkaniec Grodu Kraka nie podłączyłby się do sieci, wybierając konkurencyjne ciepło uzyskiwane dzięki sieci gazowej.

„Trudno wyobrazić sobie wzrost ceny ciepła dostarczanego z miejskiej sieci o 28 proc., ale gdyby to nastąpiło, to należy spodziewać się:
- ogromnego niezadowolenia mieszkańców Krakowa i Skawiny
- masowych odłączeń budynków od zasilania z sieci cieplnej zmiany ogrzewania na tańsze gazowe, co w konsekwencji doprowadziłoby do dalszego wzrostu ceny ciepła
- zwiększenia strat ciepła w przesyle (…) z obecnych 11,5 na 16 proc. (…)
- po fali odłączeń spółka MPEC pozostałaby z olbrzymim niewykorzystanym majątkiem, od którego zobowiązana byłaby płacić podatek” – czytamy w analizie.

System ciepłowniczy w Krakowie liczy 830 km sieci. W sezonie MPEC dostarcza 8 424 500 GJ energii cieplnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu