Koszty stabilne, sprzedaż rośnie

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 11-08-2004, 00:00

Poznańska firma informatyczna z zapałem zabrała się do odrabiania strat z początku roku. Prognozy nadal są więc aktualne.

W drugim kwartale grupa Emaxu osiągnęła blisko 90 mln zł przychodów ze sprzedaży. To o 154 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. A ponieważ koszty spółka mocno trzymała w ryzach, jej zysk netto wyniósł 3,3 mln zł, w porównaniu z 853 tys. zł wykazanych przed rokiem.

Jeszcze pod kreską

Mimo to całe pierwsze półrocze poznańska firma zakończyła stratą sięgającą nieco ponad 1 mln zł.

— To efekt sezonowości w naszej branży. Staramy się minimalizować ten czynnik poprzez zawieranie wieloletnich kontraktów. Ale tak po prostu jest i będzie — tłumaczy Piotr Kardach, prezes Emaxu.

Początek 2003 r. wyjątkowo był lepszy, gdyż spółka rozliczała kontrakt z Telekomunikacją Polską, a że chodziło o sprzedaż własnych produktów, to i marże były znacznie wyższe od przeciętnej. W drugim kwartale tego roku nastąpiło odwrócenie trendu. Dlatego Piotr Kardach cały czas podtrzymuje prognozę na ten rok, zakładającą, że grupa osiągnie 15 mln zł zysku.

— Na razie nie ma żadnych sygnałów sugerujących poważniejsze odchylenie od tych szacunków, zarówno na plus jak i na minus — zapewnia prezes.

Na koniec lipca Emax miał zakontraktowane prace do wykonania na ten rok na 200 mln zł (przed rokiem było to 130 mln zł), a w kolejnych miesiącach będą jeszcze rozstrzygane przetargi na kilkaset milionów.

Będzie lepiej

Również co do 2005 r. Piotr Kardach jest umiarkowanym opty-mistą.

— Myślę, że będzie rósł rynek informatyczny, a także nasza spółka — zapowiada prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Koszty stabilne, sprzedaż rośnie