Kotecki: wzrost PKB w 2009 na poziomie 0,7 proc.

PAP
opublikowano: 28-08-2009, 16:03

PKB w 2009 wzrośnie o co najmniej 0, 7  proc., a w 2010 wzrost będzie wyższy niż tegoroczny - powiedział PAP wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Jego zdaniem, struktura PKB nie pokazuje jeszcze, że Polska wychodzi ze spowolnienia. Kotecki szacuje, że wzrost PKB w trzecim kwartale 2009 będzie niższy niż w drugim kwartale, ale dodatni.

W piątek GUS podał, że w drugim kwartale wzrost PKB wyniósł 1,1 proc. w ujęciu rocznym.

"Po danych o PKB za drugi kwartał możemy powiedzieć, że wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie co najmniej 0,7 proc. W przyszłym roku będzie wyższy niż tegoroczny" - powiedział PAP Kotecki.

"Patrząc na strukturę PKB za II kwartał cieszy to, że nie mamy aż tak bardzo dużego spadku inwestycji. Widać, że ciągle wysoki jest eksport netto. Spodziewamy się, że wkład eksportu netto ciągle może być pozytywny, rośnie także spożycie, ale wolniej niż w pierwszym kwartale, co sugeruje, że struktura tych danych nie do końca wskazuje na wychodzenie ze spowolnienia gospodarczego" - dodał.

"Ta struktura nie jest też +propodatkowa+, nie możemy też mówić, że struktura jest dobra dla budżetu" - powiedział.

"Widzimy także, że coś dobrego zaczyna się dziać w Europie Zachodniej, głównie we Francji i Niemczech, co daje nadzieję na zwiększenie popytu zewnętrznego" - powiedział Kotecki.

"Spadku PKB w trzecim kwartale w tej chwili nie zakładamy, jednak dynamika PKB będzie niższa niż w drugim kwartale" - dodał.

Bartek Godusławski (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kotecki: wzrost PKB w 2009 na poziomie 0,7 proc.