Kowalskiego praca w szczęście nie wzbogaca

opublikowano: 19-02-2018, 22:00

Ośmiu na 10 Polaków cieszy się z życia, co jednak ma niewiele wspólnego z ich karierą.

Typowy Polak ocenia swoją pracę umiarkowanie pozytywnie. Naprawdę cieszy się nią tylko 40 proc. Kowalskich. Najwięcej satysfakcji dają nam relacje ze współpracownikami i szefami. Z tych aspektów życia zawodowego jest zadowolonych odpowiednio 61 i 56 proc. uczestników sondażu Sedlak & Sedlak przeprowadzonego na platformie badaniaHR.pl. Nawet jeśli spełniamy się jako pracownicy, nie ma to większego wpływu na nasz ogólny dobrostan. Być może dlatego, że negatywne strony kariery przesłaniają nam powody do radości. Malkontentów nie brakuje. Ale są także pracodawcy, którzy nie troszczą się o ludzi. Najwięcej osób narzeka na wynagrodzenia (55 proc.) i niewystarczający rozwój zawodowy (46 proc.).

— Z roku na rok respondenci coraz lepiej postrzegają swoją pracę, co nie znaczy, że jest ona dla nich źródłem entuzjazmu, który przenosi się na inne dziedziny życia — komentuje Piotr Sedlak, kierownik platformy badaniaHR.pl. W dniu, w którym odczuwamy duże zadowolenie zawodowe, nasze ogólne poczucie szczęścia jest tylko o 16 proc. większe niż w pozostałe dni — wynika z ankiety. Wyjątkiem są krótkie okresy po rozpoczęciu pracy w nowym miejscu — tak się skupiamy na zmianie, że nasza satysfakcja życiowa rośnie o 26 proc. Nie dziwi natomiast wyraźny spadek samopoczucia po utracie zatrudnienia. A czy zła praca odbiera nam szczęście? Zdecydowanie tak. Ale tylko do momentu, gdy zaczynamy myśleć o odejściu — poszukiwanie nowego zatrudnienia sprawia, że obojętnieją nam problemy doświadczane w obecnym miejscu. Nawet gdyby chodziło o wypalenie, lobbing, nieprzyjazną atmosferę — wszystko da się przeżyć, jeśli człowiek ma nadzieję na zmianę. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane