KPWiG jest stanowcza

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 09-12-2002, 00:00

KPWiG będzie domagać się utworzenia odrębnego rynku dla spółek nie wywiązujących się z obowiązków informacyjnych. Jest także za natychmiastowym ich eliminowaniem z obrotu publicznego z chwilą ogłoszenia upadłości.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) przygotowuje pakiet rozwiązań zabezpieczających inwestorów przed spółkami, które z powodów kłopotów finansowych nie wywiązują się z obowiązków emitentów. Z uzyskanych przez „PB” informacji wynika, że przede wszystkim, KPWiG będzie domagała się utworzenia przez GPW rynku wysokiego ryzyka. Znaleźliby się na nim emitenci, wobec których toczy się postępowanie układowe lub upadłościowe oraz naruszający obowiązki informacyjne. Alternatywą dla tego rozwiązania byłoby specjalne oznaczenie spółki w indeksie giełdowym. Decyzja o zakwalifikowaniu spółki do grona wysokiego ryzyka podejmowana byłaby na podstawie informacji przekazywanych przez KPWiG.

W przypadku zaprzestania wykonywania przez emitenta obowiązków informacyjnych kierowałaby do akcjonariuszy komunikat w formie ostrzeżenia. Komisja chce też, by syndyk wyznaczany przez sąd dla spółki publicznej miał odpowiednią wiedzę na temat rynku kapitałowego, w szczególności w zakresie obowiązków informacyjnych.

Aby ustrzec inwestorów przed spółkami naruszającymi obowiązki informacyjne, komisja proponuje też rozwiązania, których wdrożenie wymagałoby dłuższego czasu. Rozważana jest możliwość wprowadzenia zasady automatycznego skreślenia emitenta z ewidencji spółki publicznej w momencie ogłoszenia jej upadłości (z chwilą uprawomocnienia się decyzji sądu).

W grę wchodzi również zmiana do ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi polegająca na przyznaniu KPWiG — w uzasadnionych przypadkach — możliwości czasowego zwolnienia emitenta, który boryka się z trudnościami finansowymi (np. w przypadku otwarcia postępowania układowego) z obowiązków informacyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KPWiG jest stanowcza