Krajowa chmura nabiera cyfrowego rozpędu

  • Materiał partnera
opublikowano: 16-06-2019, 22:00

W obliczu rosnących potrzeb konsumentów i coraz silniejszej rywalizacji rynkowej, firmy muszą inwestować w innowacje szybko i sprawnie.

Tylko tak mogą zabezpieczyć swoją pozycję i przyszłość. Według ekspertów napędem, który gwarantuje tę szybkość jest dzisiaj chmura obliczeniowa. Co ważne dla polskich przedsiębiorców — poprawia się dostępna dla nich oferta usług cloud computingu. Jak wykazały badania firmy VMware, przeprowadzone wspólnie z Cass Business School, wiele firm ma poważny problem z przeprowadzeniem cyfrowej transformacji. Rozbieżność między apetytem na innowacje, a tempem ich wprowadzania jest bowiem ogromna. Przekonało się o tym wiele znanych firm które za późno dostrzegły kierunek zmian i w końcu uległy sprawniejszej konkurencji. Sposobem na wyjście z tego impasu są chmury obliczeniowe.

Motor dla polskiej innowacji

Większość funkcjonujących na polskim rynku firm, dzisiaj nie może pozwolić sobie na całkowitą rezygnację z fizycznego IT. Wiele krytycznych dla biznesu systemów działa nadal w oparciu o sprzęt, który musi pozostać na swoim miejscu. Nie oznacza to, że polski przedsiębiorca w chmury nie spogląda. Wprost przeciwnie — szuka rozwiązań, które pozwolą zarówno mieć ciastko, jak i zjeść ciastko — czyli wziąć to, co najlepsze z własnej infrastruktury i z chmur obliczeniowych.

— Umiejętność lawirowania pomiędzy dwoma światami, wirtualnym i fizycznym, jest dzisiaj kluczowa dla sukcesu cyfrowej transformacji. Chmura to szybkie wdrożenia, a to z kolei szybkie efekty, a następnie biznesowa ocena co się udało, a co nie. Jeśli projekt nie wypali, wracamy do punktu wyjścia, wyłączając niepotrzebne usługi. Ten sam eksperyment pewnie nie doszedłby do skutku, gdyby zamiast wyłączyć usługi, trzeba było zostać ze sprzętem do zamortyzowania. Dzisiaj takie możliwości przyspieszania i rezygnowania daje polskim firmom Chmura Krajowa — komentuje Michał Potoczek, Prezes Zarządu Operatora Chmury Krajowej, firmy powstałej na początku 2019 roku z inicjatywy PKO Banku Polskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju.

Cyfrowe przyspieszenie

Swoje pierwsze cyfrowe usługi, skierowane do wybranych klientów, Operator Chmury Krajowej zaczął świadczyć z końcem pierwszego kwartału 2019 r. Od początku współpracowano z głównymi graczami na polskim rynku IT. Technologiczne portfolio Operatora Chmury Krajowej wspiera między innymi globalny lider na rynku rozwiązań multicloud i cyfrowego miejsca pracy — firma VMware.

— Wdrożona przez nas platforma VMware Cloud Foundation umożliwia nam szybkie uruchamianie programowo definiowanych serwerowni i środowisk multi- cloud wraz z działającymi na nich aplikacjami, w jednym, płynnym procesie. Proces taki, realizowanyw oparciu o fizyczną infrastrukturę zazwyczaj trwa kilka miesięcy. Oparcie go o rozwiązania technologiczne OChK i VMware pozwoli na rozpoczęcie korzystania z danych usług IT nawet w ciągu kilkudziesięciu minut od złożenia zamówienia ze strony klienta — mówi Michał Potoczek.

Badania wykazały, że VMware Cloud Foundation gwarantuje nawet do 15 razy krótszy czas uruchomienia chmury dzięki eliminacji złożonych procesów wdrożeniowych.

— Współpraca VMware i Operatora Chmury Krajowej niesie nadzieję, że polskie firmy jeszcze odważniej wejdą do świata chmur obliczeniowych. W modelu działania, który proponujemy, przedsiębiorca będzie dobierał sobie produkty i usługi chmurowe w taki sposób, jak korzysta z gazu, wody czy elektryczności. Zwiększając zużycie nie musi przy tym wymieniać całej instalacji fizycznej, w którą już wcześniej zainwestował czas i duże pieniądze. Rozwiązanie VMware Cloud Foundation umożliwia bowiem sprawne przechodzenie do hybrydowego środowiska chmurowego, czyli opartego na rozwiązaniach od kilku dostawców. Jednocześnie gwarantuje wysoką elastyczność dobierania, usuwania, modyfikowania poszczególnych elementów tworzących firmową platformę IT, dzięki której dział IT staje się pożądanym partnerem dla realizacji celów biznesowych przedsiębiorstwa — mówi Arkadiusz Sikora, dyrektor generalny w VMware Polska.

Klimat wielochmurowy

Operator Chmury Krajowej dzięki współpracy z VMware oferuje dzisiaj technologiczną rewolucję w oparciu o wizję „software-defined everything”. Innowacyjne rozwiązania gwarantują nie tylko efektywność technologiczną, ale i zgodność z regulacjami prawnymi.

— Nasze usługi chmurowe będą realizowane w polskiej jurysdykcji, uwzględniając wymogi poszczególnych sektorów gospodarki oraz administracji publicznej. Jednocześnie dajemy elastyczne narzędzie do budowania cyfrowych fundamentów, zgodnych z firmowymi oczekiwaniami tu i teraz zarówno w zakresie oszczędności, jak i optymalizacji procesowej, a dzięki takim rozwiązaniom jak VMware NSX czuwamy także nad bezpieczeństwem danych naszych klientów — komentuje Michał Potoczek.

Prognozy mówią, że w ciągu najbliższych 5 lat wydatki na usługi chmurowe w Polsce mają wzrosnąć o 24 mld zł.

— Strategie chmurowe, w tym te hybrydowe, najlepiej rozwijać we współpracy z partnerami rozumiejącymi język dzisiejszych technologii. Tylko to daje biznesową szansę na stworzenie prawdziwie innowacyjnej firmy, mającej rzeczywiste przewagi konkurencyjne wynikające z rozwoju cyfrowych technologii — podsumowuje Arkadiusz Sikora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu