Krajowe rafinerie obniżyły ceny oleju

Maciej Zbiejcik
24-02-2000, 00:00

Krajowe rafinerie obniżyły ceny oleju

Wczoraj Polski Koncern Naftowy obniżył cenę hurtową zimowego oleju napędowego o 80 zł na tonie. W ślad za płockim koncernem poszła Rafineria Gdańska i zdecydowała się dziś przecenić olej, w takich samych proporcjach co PKN. Jednak ceny pozostałych paliw produkowanych w obu rafineriach nie ulegnły zmianie.

PO TRZYKROTNYCH z rzędu podwyżkach paliw przyszedł czas na obniżkę. Rafinerie zdecydowały się na przecenę oleju napędowego zaraz po tym, jak w ostatnich dniach obserwowaliśmy tendencję spadkową notowań oleju napędowego na giełdach światowych.

TYMCZASEM nie jest to pierwsza obniżka paliw w tym sezonie. Już na początku stycznia mieliśmy do czynienia z przeceną na krajowym rynku. Rafineria Gdańska oraz Polski Koncern Naftowy w krótkim odstępie czasu wprowadziły dwie obniżki. Cóż z tego. Podczas gdy większość stacji nie zdążyła przecenić paliwa po raz drugi, już za kilka dni zmuszone były dokonać podwyżki. Tym razem rafinerie trzy razy z rzędu podniosły ceny.

WPROWADZAJĄC ostatnią podwyżkę Polski Koncern Naftowy nie przejął się nawet zarzutami Urządu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Niedawno UOKiK oskarżył PKN o praktyki monopolistyczne i czerpanie nieuzasadnionych korzyści z wprowadzanych podwyżek. Jednak niektórych specjalistów trochę dziwi, że urząd zareagował na to dopiero po 22 zeszłorocznych podwyżkach i dwóch w 2000 roku.

OKAZUJE SIĘ, że nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów interesował się krajowym rynkiem paliw. Resort gospodarki nosi się z zamiarem przywrócenia koncesji i pozwolenia na import paliw wydawanych przez ministerstwo. Ta decyzja została nieprzychylnie skwitowana przez wielu specjalistów. Obawiają się oni, że wpłynie ona ograniczająco na konkurencję, która tak naprawdę jest niewielka. Decyzji resortu wyraźnie sprzeciwia się Polska Izba Paliw Płynnych.

ZACHOWANIE krajowych rafinerii i ich polityka cenowa głównie zależy od koniunktury na światowych rynkach paliw. Jeśli ceny ropy i jej produktów spadają na zagranicznych giełdach, to natychmiast dostosowują się do tego nasze rafinerie i obniżają ceny paliw. Natomiast w momencie poprawy światowej koniunktury, rosną ceny paliw w kraju.

OBECNIE brakuje jednoznacznych opinii, w którą stronę pójdą notowania paliw na świecie. Decydujące dla dalszego rozwoju wydarzeń będzie stanowisko krajów OPEC w sprawie limitów wydobywczych ropy. Podniesienie poziomu wydobycia ropy najprawdopodobniej oznaczałoby spadek cen tego surowca na światowych giełdach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Krajowe rafinerie obniżyły ceny oleju