Kraków bardziej elastyczny

opublikowano: 13-08-2019, 22:00

Spaces, firma oferująca powierzchnie biurowe flex, wynajęła cały budynek Fabryki Kart w Krakowie.

Działający w 25 krajach Spaces po uruchomieniu coworkingów w Warszawie i Wrocławiu bierze na celownik Kraków. W historycznym budynku byłej fabryki kart wynajął blisko 2,6 tys. m kw. powierzchni. Otwarcie biura zaplanowano na 30 stycznia 2020 r. Należąca do grupy IWG firma oferuje elastyczne przestrzenie, w których klienci mogą wynająć biurko na godziny, salę spotkań i większe moduły biurowe dostępne w formule 24/7. Dzięki przynależności do grupy IWG klienci Spaces mogą też bezpłatnie korzystać z ponad 3 tys. jej biur na całym świecie.

Prawie 100-letni budynek dawnej fabryki kart w Krakowie po
rewitalizacji otworzy podwoje miłośnikom elastycznych powierzchni biurowych
Zobacz więcej

ZAGRA W COWORKING:

Prawie 100-letni budynek dawnej fabryki kart w Krakowie po rewitalizacji otworzy podwoje miłośnikom elastycznych powierzchni biurowych Fot. ARC

Są perspektywy

— Kraków jest trzecim, po Warszawie i Wrocławiu, miastem w Polsce, w którym zdecydowaliśmy się na otwarcie biura. To drugi największy hub biurowy w kraju, z ogromnymi perspektywami dla rozwoju sektora elastycznych przestrzeni do pracy, w którym zapotrzebowanie na biura flex rośnie z roku na rok — mówi Klaus Koponen, dyrektor regionalny Spaces na Polskę i Finlandię.

Należący do spółki Trefl Kraków budynek przy ul. Cieszyńskiej został wzniesiony w latach 1921-22, a od 1972 r. do 2013 r. mieściła się w nim fabryka kart. W 2017 r. rozpoczęła się kompleksowa rewitalizacjai modernizacja obiektu. Zdaniem Joanny Tomali, konsultantki JLL, która doradzała Spaces w transakcji, industrialny charakter budynku idealnie koresponduje ze specyfiką elastycznych powierzchni do pracy oraz potrzebami użytkowników takich biur: innowacyjnych start-upów i freelancerów.

Rozwojowe miasto

Kraków jest drugim co do wielkości rynkiem biurowym w Polsce. Według ekspertów firmy Cresa Polska jego zasoby wzrosły w ciągu roku o ok. 16 proc. i na koniec pierwszego półrocza 2019 wynosiły ok. 1,35 mln m kw. W tym czasie w budowie znajdowało się kolejne 160 tys. m kw., z czego 60 tys. m kw. planowane jest do oddania jeszcze w tym roku.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— To dużo, jednak trzeba pamiętać, że Kraków od wielu już lat rozwija się dynamicznie i nowa powierzchnia jest bardzo szybko wynajmowana, szczególnie w najlepiej zlokalizowanych budynkach. Dużo umów zawieranych jest w formie pre-let, na wczesnych etapach inwestycji. Po pierwszym półroczu poziom pustostanów w mieście wynosił 10 proc. i w najbliższych miesiącach może nieznacznie wzrosnąć, jednak nadal jest to zdrowa sytuacja — mówi Artur Sutor, partner i dyrektor działu reprezentacji najemców biurowych w Cresa Polska.

OKIEM EKSPERTA

Flexy idą w regiony

ADAM LIS, doradca ds. elastycznych rozwiązań biurowych w firmie JLL

Wysoka aktywność operatorów flex w stolicy zaowocowała wyjątkowo dynamicznym wzrostem podaży elastycznej powierzchni biurowej. To chwilowo ograniczyło ekspansję tutejszych graczy i podniosło próg wejścia na rynek warszawski dla nowych firm. Dlatego globalni operatorzy zwrócili uwagę na miasta regionalne, a lokalni zaczęli zwiększać portfel o nowe lokalizacje poza Warszawą. Tylko w pierwszej połowie br. operatorzy powierzchni elastycznych wynajęli w największych miastach regionalnych blisko 21 tys. m kw., z czego niemal 13 tys. m kw. w Krakowie. Stanowi to 87 proc. całej powierzchni elastycznej wynajętej w 2018 r., co pozwala prognozować rekord najmu na koniec roku. Popyt na powierzchnie elastyczne w Krakowie przewyższa obecnie podaż, co zapowiada utrzymanie się zwiększonej aktywności operatorów w najbliższym czasie. Otwarcie Spaces w krakowskiej Fabryce Kart jest interesującym przykładem wciąż bardzo rzadko spotykanego na naszym rynku wynajmu całego budynku biurowego na potrzeby operatora flex.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy