Kraków chce miliardów

  • Marta Bellon
opublikowano: 25-02-2013, 00:00

Aż 11 mld zł potrzeba, by spełniło się marzenie krakowskich włodarzy: o mieście czystszym i lepiej skomunikowanym.

Nowe trasy tramwajowe, więcej parkingów i ścieżek rowerowych, czystsze powietrze i zdrowsi, wysportowani mieszkańcy. Tak wygląda „Kraków przyszłości” w oczach samorządowców. Ta wizja ma szansę się spełnić, pod warunkiem że miastu uda się wywalczyć sporą, bo jedenastocyfrową sumkę, z unijnego rozdania na lata 2014-20. Krakowski ratusz właśnie zapowiedział, że chce uzyskać dofinansowanie na inwestycje warte łącznie 11 mld 310 mln zł. Projekty na taką kwotę miasto zgłosiło do programów strategicznych na lata 2014-20 w ramach naboru organizowanego przez Urząd Marszałkowski.

— Są to zarówno projekty samej gminy, jak i miejskich spółek i instytucji kultury — mówi Janusz Moskwa, dyrektor Biura Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Krakowa.

Miastu marzy się rozbudowa układu transportowego, przede wszystkim systemu tramwajowego. Na liście znalazł się też projekt stworzenia kompleksowego systemu tras rowerowych. Wartość? 142 mln zł. Hojność Unii miejscy włodarze chcą wykorzystać do walki o lepsze powietrze. Zgłosili już program likwidacji źródeł niskiej emisji i termomodernizację obiektów gminnych. Szacunkowy koszt tych projektów to 565 mln zł. Stolica Małopolski zamierza też rozbudować bazę sportową i rekreacyjną oraz poszerzyć ofertę kulturalną. Zamierza ponadto ubiegać się o dotacje na Muzeum PRL, Forum Literatury w Porcie Solnym i dwa nowe projekty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. A to jeszcze nie wszystko. Aż 2 mld zł potrzeba na projekt „Kraków — Nowa Huta przyszłości”, czyli rewitalizację Krakowa wschodniego oraz utworzenie strefy aktywności gospodarczej. Efektem tej inwestycji miałyby być przede wszystkim nowe miejsca pracy oraz atrakcyjne tereny do zamieszkania i wypoczynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu