Kraków przyspiesza inwestycje w formule PPP

  • Anna Pronińska
opublikowano: 17-01-2012, 00:00

Miasto szykuje 12 projektów za ponad 700 mln zł. Wiele przetargów ruszy w tym roku.

O tych przedsięwzięciach w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) włodarze Krakowa mówili od dawna. Teraz od słów przechodzą do czynów i szykują pierwsze przetargi na wyłonienie wykonawców. Do wzięcia jest 12 projektów za ponad 700 mln zł.

— Do tej pory uczyliśmy się nowej formuły realizacji inwestycji. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się podpisać pierwsze umowy, np. w budownictwie komunalnym — mówi Przemysław Chwała, z Zarządu Infrastruktury Sportowej w krakowskim urzędzie miejskim.

Chodzi o zaprojektowanie, wybudowanie i zarządzanie budynkami wielorodzinnymi za 92 mln zł (346 lokale mieszkalne i 1,7 tys. mkw powierzchni usługowej). — Ogłoszenie przetargu nastąpi prawdopodobnie w połowie lutego. Już teraz zainteresowanie deweloperów jest spore — mówi Joanna Dubiel z urzędu miasta.

Tradycyjnie parkingi

Wśród najbardziej zaawansowanych projektów są również trzy parkingi na ponad 1,2 tys. miejsc postojowych łącznie za 84 mln zł, z których jeden powstanie przy Muzeum Narodowym. Obecnie toczy się drugie postępowanie (w pierwszym nie było chętnych). Zleceniem zainteresowane jest konsorcjum z udziałem Apcoa Parking Polska (z grupy Apcoa zarządzającej ponad 5,3 tys. parkingów w Europie).

— W tym tygodniu zaprosimy do składania ofert. Inwestor będzie miał czas do końca lutego — mówi Janina Pokrywa, zastępca dyrektora wydziału inwestycji. W najbliższym czasie ogłoszony będzie także przetarg na wykonawcę parkingu podziemnego na placu Biskupim.

Będą też inwestycje większego kalibru. Najdroższa to budowa Centrum Obsługi Inwestora za 227 mln zł, czyli dwóch wielokondygnacyjnych budynków, w których siedziby ulokują m.in. wybrane wydziały urzędu miasta.

— W tym roku ogłosimy przetarg. Już teraz widzimy zainteresowanie rynku inwestycją. W lutym planujemy zorganizować seminarium dla potencjalnych inwestorów, na którym przybliżymy temat — mówi Janina Pokrywa.

— W projektach Krakowa widać ogólną tendencję stopniowego odchodzenia od modelu koncesyjnego na rzecz PPP, co daje nadzieję na ich wykonalność. Do tejpory Kraków nastawiał się przede wszystkim na koncesje budowlane, co automatycznie ograniczało zainteresowanie takimi inwestycjami w sektorze prywatnym — ocenia Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

Sport po EURO2012

Miejscy urzędnicy będą mieć ręce pełne roboty także w 2013 r. Wówczas mają ruszyć kolejne przetargi w PPP: kompleks basenów, hala widowiskowo-sportowa TS Wisła oraz hala stulecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych (łącznie za 145 mln zł). W planach jest też rozbudowa Ośrodka Sportu i Rekreacji Kolna.

— Weryfikujemy zakres inwestycji i rozmawiamy nieformalnie z inwestorami, bo chcemy dać możliwość lepszego dopasowania inwestycji do rynku. Możliwe, że zmienimy jej zakres i zmniejszymy wartość — mówi Przemysław Chwała.

Na razie nie wiadomo kiedy ruszy budowa miejskiego archiwum, która ma kosztować 39 mln zł. Miastu zależy na tym, by nie ponosić tzw. opłaty za dostępność. Wkładem ma być dokumentacja i działka pod inwestycję. Jeśli przedsięwzięcie się powiedzie, wówczas na działce po archiwum powstanie — także w PPP — Urząd Stanu Cywilnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu