Czytasz dzięki

Kraków reaktywuje baseny w PPP

  • Anna Pronińska
opublikowano: 05-06-2013, 00:00

Centrum rekreacyjne będzie papierkiem lakmusowym. Jeśli wypali, przetrze szlak innym projektom.

Z projektami w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) z zakresu sportu i rekreacji samorządowcy są „za pan brat”. To właśnie takie projekty PPP w latach 2009-12 były najpopularniejsze — według Fundacji Centrum PPP ogłoszono 59 takich postępowań. Niestety, umowy udało się podpisać tylko w czterech przypadkach. Statystyki chcą poprawić włodarze Krakowa, którzy w wakacje planują ogłosić postępowanie na wyłonienie partnera do realizacji kompleksu Centrum Sportu i Rekreacji przy Eisenberga.

Zobacz więcej

WYPEŁNIĆ LUKĘ: W miejscu po basenach dawnej Polfy władze Krakowa, z pomocą prywatnego partnera, chcą postawić kompleks rekreacyjny. [FOT. ARC]

— To ważny krok ku przywróceniu mieszkańcom Krakowa tradycyjnego miejsca rekreacji położonego w ścisłym centrum miasta. Baseny dawnej Polfy na osiedlu oficerskim cieszyły się ogromną popularnością. Niestety, po ich przejęciu w 2009 r. musieliśmy je zamknąć ze względu na całkowitą degradację. Od tego czasu w pobliżu nie powstał żaden obiekt, który mógłby wypełnić lukę — mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Kompleks przy Eisenberga będzie składał się z dwóch części. Na zewnątrz znajdą się niecki basenowe, tereny do leżakowania i rekreacji oraz plac zabaw. W całorocznym budynku ulokowane zostaną: centrum SPA i wellness z saunami oraz nieckami basenowymi do rekreacji i rehabilitacji, sale do ćwiczeń sportowych oraz hotel z 40 pokojami.

— Myślimy o wybudowaniu całorocznego kompleksu rekreacyjno-sportowego, który będzie łączył funkcje obiektu rekreacyjnego z rozbudowaną strefą usług towarzyszących. Partner prywatny, poza wybudowaniem obiektu, będzie odpowiedzialny także za zarządzaniei utrzymanie budynku w perspektywie kilkudziesięciu lat. Aby obiekt był rentowny, partner otrzyma dużą swobodę w planowaniu i zagospodarowaniu części komercyjnych budynku. Mamy nadzieję, że to przedsięwzięcie „przetrze szlak” i stanie się modelowym rozwiązaniem. Dzięki niemu w PPP powstawać będą w Krakowie kolejne inwestycje sportowo-rekreacyjne — mówi Krzysztof Kowal. Zamawiający liczy, że do końca tego roku wyłoni partnera prywatnego. Najpóźniej na początku 2017 r. centrum rozpocznie działalność. Na razie nie ma decyzji, w jakim modelu PPP inwestycja będzie realizowana, ani szacunków, ile może pochłonąć.

— Plan reaktywacji basenów przy Eisenberga może się powieść. Władze Krakowa twierdzą, że odrobiły zadanie domowe i przeanalizowały nieudane postępowania sportowo-rekreacyjne w PPP w Polsce. Niewątpliwym atutem projektu jest lokalizacja w ścisłym centrum miasta. Jedną z kluczowych kwestii będzie jednak analiza popytu na usługi. Słusznym posunięciem miasta jest dopuszczenie do dyskusji potencjalnych inwestorów w sprawie funkcjonalności obiektu (zakresu usług) — mówi Bartosz Mysiorski z Fundacji Centrum PPP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane