Kraków szykuje projekty w PPP

Anna Pronińska
opublikowano: 05-03-2010, 00:00

W ciągu dekady miasto ma zainwestować 1,3 mld EUR! Samo nie udźwignie tego ciężaru.

W ciągu dekady miasto ma zainwestować 1,3 mld EUR! Samo nie udźwignie tego ciężaru.

Obiekty sportowe, budownictwo komunalne i użyteczności publicznej — w tych trzech obszarach władze Krakowa zamierzają inwestować na potęgę. Ale ponieważ w budżecie ratusza pieniędzy tradycyjnie brak, coraz bardziej realne staje partnerstwo publiczno-prywatne (PPP).

— Poszukujemy partnerów, z którymi wspólnie będziemy realizować wiele projektów. W przyjętym przez radę miasta Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na lata 2010-2019 wielkość nakładów koniecznych do wydatkowania oszacowaliśmy na 1,3 mld EUR. Mimo że wspierają nas fundusze unijne z lat 2007-2013 (2,2 mld zł), tak dużych pieniędzy w kasie urzędu nie ma –mówił Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa, na konferencji o PPP zorganizowanej przez Francuską Izbę Przemysłowo-Handlową w Polsce.

A lista projektów miasta do realizacji w PPP jest długa.

— W formule partnerstwa planujemy już nie tylko budowę parkingów, ale też obiektów kubaturowych, ośrodków sportowych i rekreacyjnych oraz mieszkań komunalnych — wylicza Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Przede wszystkim miasto odda w zarządzanie halę widowskową w Czyżynach. Jednym z kluczowych sportowych projektów będzie realizacja czwartego etapu Ośrodka Sportu i Rekreacji Kolna za ponad 70 mln zł. W jego ramach powstaną dwa boiska do piłki nożnej, parking i hala do gry w tenisa. W planach jest też budowa wielofunkcyjnej hali KS Cracovia w pobliżu słynnych Błoni (za 45 mln zł) i Centrum Sportu — Miejski Kompleks Basenowy (koszt to 45,1 mln zł).

— Kraków stawia na sport. O sukcesie takich projektów w PPP przesądzi odpowiednie wpasowanie obiektów w całościową strategię rozwoju regionu i miasta — komentuje Marek Guzowski z firmy Ciszewski Marketing Sportowy.

Kraków zamierza skoncentrować wysiłki również na zdobyciu partnerów przy projektach budownictwa komunalnego.

— Realizacja planowanych inwestycji na przeznaczonych na ten cel gruntach pozwoli na budowę w PPP około 1100 lokali w sumie za 225 mln zł — dodaje Tadeusz Trzmiel.

Na liście ratusza są też planowane do realizacji takie projekty jak Centrum Kongresowe w okolicach Wawelu (90 mln zł), Centrum Obsługi Inwestora (250 mln zł), obwodnica Krakowa (odcinek 13 km z 2-km tunelem za 3,5 mld zł) czy zakład utylizacji odpadów (70 mln zł). Rozbudowany ma być również ratusz komunalny (40 mln zł) i ulica Igołomska (270 mln zł w PPP).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kraków szykuje projekty w PPP