Kraków wprowadzi swoje 500+

AR
opublikowano: 14-11-2018, 11:20

Urząd miasta w Krakowie chce zaoferować mieszkańcom comiesięczne świadczenie społeczne. Kwota 500 zł wesprze osoby niepełnosprawne i ich opiekunów.

Prawo do loklanego dodatku opiekuńczego w Krakowie ma zacząć obowiązywać od 2019 r. Trafi on wyłącznie do mieszkańców gminy Kraków, opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych – tych, którzy dziś otrzymują od państwa wyłącznie tzw. specjalny zasiłek opiekuńczy lub tzw. zasiłek dla opiekuna. To pierwsza taka samorządowa inicjatywa w Polsce – miasto chce wypłacać im dodatkowe 500 zł miesięcznie. 

Fot. Pixaby CC0

– Mamy przygotowaną uchwałę. Sądzę, że na pierwszym posiedzeniu rady maista wejdzie ona pod obrady – mówi prezydent miasta Jacek Majchrowski, w ostatnich wyborach wybrany ponownie do pełnienia tej funkcji. 

 Według jego szacunków nowe świadczenie może objąć ok. 450-500 rodzin w Krakowie – osoby, które opiekują się osobami dorosłymi niezdolnymi do samodzielnego funkcjonowania.

– To dotyczy tej grupy osób, które nie mogą podjąć działności zarobkowej. Chodzi o to, żeby miały pieniądze na utrzymanie – dodaje Majchrowski. 

 – Grupa, do której należą opiekunowie osób niepełnosprawnych, jest szczególnie potrzebująca ze względu na to, że nie tylko boryka się z chorobą osób im najbliższych, lecz często także z trudną sytuacją finansową – mówi Mateusz Płoskonka, dyrektor Biura Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych w Krakowie.

W budżecie miasta zarezerwowano na ten cel ok. 2,5 mln zł rocznie. Przyznanie świadczenia nie będzie wymagało składania wniosków. Z urzędu dostaną je osoby, które dziś otrzymują wymione wyżej w tekście zasiłki. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane