Kraków wyśle drony.. do walki ze smogiem

AR
opublikowano: 08-12-2016, 13:54

Rada miasta Krakowa przegłosowała projekt uchwały kierunkowej zakładający wykorzystanie dronów do walki z paleniem różnego rodzaju odpadów i śmieci w piecach węglowych - informuje ratusz.

Wyposażone w specjalne sensory drony mają być wykorzystane do badania dymów z kominów oraz wyszukiwania szkodliwych substancji w powietrzu, głównie tych, które występują przy paleniu śmieci (a nie węgla i drewna).

Zobacz więcej

fill, Pixaby  CC0 Public Domain

Przegłosowana uchwała zakłada, że monitoring powietrza i kopcących kominów będzie odbywać się w nocy, tj. w godzinach 22-06, czyli wtedy, kiedy kontrola palenisk przez straż miejską jest niemożliwa.

Z informacji prasowej wynika, że władze Krakowa analizują taki model kontroli od dawna. Na pomysł wpadli radni z Klubu Radnych Przyjazny Kraków, których głosy zdecydowały o przyjęciu projektu uchwały. Wkrótce będzie ona poddana pod dalsze obrady miasta.

- Jeśli zamontowane na dronach detektory faktycznie będą wykrywały w czasie rzeczywistym zanieczyszczenia charakterystyczne dla procesu spalania różnego typu odpadów, to ten model działania może okazać się skuteczny i zyska praktyczne zastosowanie. Takie „latające laboratorium” pozwoli na szybsze i skuteczniejsze interwencje straży miejskiej - komentuje Witold Śmiałek, doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. jakości powietrza.

Drony mogą pomoc miastu egzekwować zapisy innej lokalnej uchwały, wprowadzającej całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach na obszarze całego miasta. Zakaz ten wejdzie w życie od 1 września 2019 roku. W Krakowie trwa wymiana pieców węglowych na inne instalacje ciepłownicze. Po złożeniu odpowiedniego wniosku w urzędzie miasta mieszkańcy, którzy korzystają z pieców węglowych, mogą otrzymać na taką wymianę dotacje.

- Pomiar realizowany przy pomocy dronów to ciekawe rozwiązanie, jednakże ta koncepcja wciąż wymaga technicznego dopracowania, szczególnie w zakresie techniki wykonywania pomiaru oraz bezpieczeństwa lotu - podsumowuje Witold Śmiałek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy