Kraków zachęca, by do pracy jeździć rowerem

DI, PAP
opublikowano: 26-08-2017, 16:32

Urząd Miasta Krakowa zachęca, by do pracy jeździć rowerem. Akcja zatacza coraz szersze kręgi i ma ograniczyć liczbę samochodów na ulicach.

W projekt miasta Kraków "Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca... i tak w kółko” zaangażowało się już ponad 40 firm i instytucji – ich pracownicy zrezygnowali z samochodów na rzecz rowerów.

Zgodnie z danymi urzędu miasta tylko w lipcu ok. 400 uczestników projektu przejechało na jednośladach ponad 62,7 tys. km, czyli objechali ziemię wzdłuż równika blisko półtora raza.

Do wielu wyróżniających się rowerzystów trafiły nagrody – upominki rowerowe i bilety do kina.

Firmy i instytucje zainteresowane udziałem w akcji proszone są o wiadomość na adres mailowy joanna.majdecka@um.krakow.pl.

Według raportów Kraków znajduje się w trójce najbardziej zakorkowanych polskich miast (w zależności od zestawień w czołówce są też Łódź, Lublin, Wrocław, Warszawa). Obecnie zjawisko to intensyfikują liczne remonty, np. na ulicy Basztowej, w okolicach ronda Grunwaldzkiego czy alei Bora-Komorowskiego.

Kraków należy też do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. W tym roku (od początku stycznia do końca marca) w mieście były 53 dni z przekroczeniami dopuszczalnych, dobowych norm zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10. Władze miasta 18 razy wprowadzały w tym okresie darmową komunikację miejską. Także w lecie krakowskie powietrze nie należy do najczystszych - zanieczyszczenia, dające się wyczuć szczególnie w upalne dni, powodują m.in. samochody.

„Ulice pękają w szwach od stłoczonych na nich samochodów, z których zdecydowana większość - i pokazują to badania - wozi jedną osobę. Ponadto hałas, nieprzyjemny zapach spalin unoszących się w powietrzu, oczywiste ograniczenia w dostępności przestrzeni publicznej, czyli problemy z parkowaniem” – podał magistrat w informacji prasowej.

Do jazdy na rowerze zachęcają lekarze, zwracając uwagę, że ta forma aktywności skutecznie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu