Krakowska strefa ma nowy zarząd

opublikowano: 18-01-2016, 22:00

Trzyosobowe szefostwo odwołane. Spółką pokieruje dyrektor rozwoju. Pomoże mu radna PiS.

Są powyborcze zmiany w pierwszej specjalnej strefie ekonomicznej (SSE). Wczoraj minister rozwoju zdecydował o odwołaniu zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego, spółki zarządzającej krakowską SSE, w którego skład wchodziły powiązane z PSL prezes Wiesława Kornaś-Kita i Halina Kurtyka (członek zarządu) oraz Witold Kochan, związany najpierw z PiS, a potem z PO. Nowym prezesem został Wojciech Przybylski, dotychczasowy dyrektor działu rozwoju parku technologicznego w KPT, a wiceprezesem — Małgorzata Popławska, dotychczasowa radna miejska z Krakowa.

Polityczna poprawność

W zarządach SSE czuć niepokój po każdych wyborach, bo to spółki, w których większość głosów na walnym ma skarb państwa lub samorząd województwa. Skoro Ministerstwo Rozwoju zaczęło od najbardziej upolitycznionego zarządu, niewykluczone, że będą zmiany i w innych strefach. Politycznie mogą nie pasować obecnej władzy np. Rafał Jurkowlaniec, szef legnickiej SSE, który do lutego 2014 r. był marszałkiem województwa dolnośląskiego, Barbara Kaśnikowska, która kieruje wałbrzyską strefą, a do lutego 2013 r. była dyrektorem w urzędzie marszałkowskim województwa dolnośląskiego, czy zarządzająca od 2007 r. pomorską SSE Teresa Kamińska, członek rządu w gabinecie Jerzego Buzka. Ministerstwo Rozwoju zapewnia,że podchodzi do sprawy merytorycznie.

— Ministerstwo w najbliższym czasie dokona oceny prac zarządów SSE. Od jej wyników uzależnione będą dalsze kroki — twierdzi biuro prasowe resortu. Jednak z informacji „PB” wynika, że zarząd wałbrzyskiej strefy dostał pismo z zadaniem zwołania walnego, w którego porządku obrad jest zmiana jego składu.

Biznesowe podejście

Wojciech Przybylski to doktor socjologii z 10-letnim doświadczeniem w planowaniu, ewaluacji i implementacji polityk publicznych. Od 2012 r. odpowiadał za projekty i rozwój w KPT, w tym inkubator technologiczny, nową infrastrukturę, projekty miękkie związane z brokeringiem, wsparcie branżowe (ICT, gamedev, smart city). W latach 2011-12 był doradcą ministra sprawiedliwości w obszarze deregulacji i marszałka województwa małopolskiego w polityce regionalnej. Małgorzata Popławska ukończyła filologię niemiecką i handel zagraniczny oraz studia podyplomowe z rachunkowości i finansów, pracowała w banku, od 2014 r. była przewodniczącą Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości. © Ⓟ

18 Tyle zezwoleń wydała w 2015 r. krakowska strefa. Lider, mielecka SSE, miała ich na koncie 32, a wszystkie 14 spółek wydało łącznie 220 zezwoleń. Firmy zadeklarowały, że w krakowskiej strefie zainwestują 285 mln zł i zatrudnią 379 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy