Kraśnik znów sięga po PPP

  • Anna Pronińska
opublikowano: 07-01-2014, 00:00

W 35-tysięcznym mieście nie ma hoteli, jest natomiast grunt i wola samorządu. Brakuje tylko inwestora.

Władze Kraśnika (woj. lubelskie) nabrały apetytu na przedsięwzięcia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Pierwsze doświadczenia zebrały w postępowaniu na budowę farmy solarnej. Projekt wart 7 mln zł zainteresował dziewięciu inwestorów.

Postępowanie zostało jednak zawieszone do chwili wejścia ustawy o OZE. Samorządowcy chcą teraz znaleźć partnera, który rozszerzy ofertę sportowo-rekreacyjnąMiejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (MOSiR) o plac zabaw i siłownię.

W zamian będzie mógł zarabiać na hotelu, który powstanie na terenie MOSiR. Zadaniem partnera prywatnego będą zaprojektowanie, budowa, sfinansowanie i eksploatacja obiektu.

— W Kraśniku zawsze brakowało bazy noclegowej. To bolączka miasta. Gdy przyjmujemy delegacje, musimy korzystać z bazy noclegowej sąsiednich gmin. Z kompleksu z hotelem mogłyby też korzystać ekipy sportowe. MOSiR jest dobrze położony — pod lasem, obok pływalni, kortów tenisowych i boisk — wylicza atuty Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika.

Inwestycja pochłonie kilka milionów złotych.

— Projekt Kraśnika rodzi wiele pytań. Dlaczego w tym 35-tysięcznym mieście nie ma hoteli? Na ile atrakcyjna dla sektora prywatnego będzie taka inwestycja? W tego typu przedsięwzięciach najważniejsza jest lokalizacja. Jeżeli podmiot publiczny zaoferuje atrakcyjną nieruchomość, szanse na znalezienie partnera wzrosną. Stanie się tak również wtedy, gdy samorząd będzie w stanie zagwarantować minimalny popyt na usługi hotelowe — mówi Bartosz Mysiorski, wiceprezes Fundacji Centrum PPP.

Firmy zainteresowane przedsięwzięciem mogą składać wnioski do 20 lutego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu