KRD: długi branży budowlanej sięgają 1,8 mld zł

PAP
opublikowano: 15-09-2021, 06:11

Blisko 1,8 mld zł wynoszą zaległe zobowiązania firm z sektora budowlanego; połowa tej kwoty to długi jednoosobowych działalności gospodarczych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Budownictwo jest po handlu jedną z najbardziej obciążonych długami branż polskiej gospodarki.

Obecnie do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wpisanych jest 48 tys. 847 dłużników budowlanych, których łączny dług wynosi blisko 1,8 mld zł. 72 proc. z tych podmiotów (35 112) to jednoosobowe działalności gospodarcze. Odpowiadają one za 52 proc. całego zadłużenia branży (940 mln zł).

Z danych KRD wynika, że od początku pandemii zauważalny jest wyraźny wzrost zadłużenia zarówno w całym sektorze, jak i w jego poszczególnych segmentach: o 6 proc. wzrosło zadłużenie w sektorze robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków; o 3,6 proc. w sektorze robót związanych z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej. O 12 proc. pogorszyła się sytuacja w sektorze robót specjalistycznych, czyli firm zajmujących się rozbiórką i przygotowaniem terenu pod budowę, wykonywaniem instalacji czy prac wykończeniowych.

Prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki zwrócił uwagę, że budownictwo to rynek rozwarstwiony i zaraz po handlu jeden z najbardziej obciążonych długami sektorów polskiej gospodarki. "Branża budowlana to nie tylko potężne firmy z własnym parkiem maszyn i zapleczem fachowców realizujące milionowe inwestycje drogowe, ale i tysiące małych przedsiębiorstw, które wykonują drobne zlecenia w ramach tak zwanej +wykończeniówki+" - wskazał w rozmowie z PAP Łącki.

Zaznaczył, że budowlanka to branża wykonawców i podwykonawców, w której jedni zależą od drugich, ściśle uzależniona m.in. od materiałów, transportu, przetargów. "Gdy przewraca się jeden element tego domina pozostałe też tracą równowagę i płynność finansową" – stwierdził. Dodał, że podwykonawcy są na słabszej pozycji, bo muszą upominać się o pieniądze od wykonawców, a ci od inwestorów. Na końcu łańcucha są najmniejsze firmy, które na płatność muszą czekać nawet dwukrotnie dłużej niż ich partnerzy biznesowi.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Sytuacja przedsiębiorstw budowlanych ma też wpływ na na inne sektory gospodarki. Najwięcej, bo połowę swojego zadłużenia firmy budowlane są winne instytucjom finansowym – 900 mln zł. Drugi w kolejce po pieniądze jest handel – 281,8 mln zł, a następnie przemysł – 127 mln zł. Na liście wierzycieli są też operatorzy komórkowi (50 mln zł) czy firmy zajmujące się wynajmem i sprzedażą maszyn (37 mln zł). Wzajemne długi branży (czyli zobowiązania wobec innych firm budowlanych) to 158 mln zł.

Budownictwo ma też swoich dłużników, którzy są mu winni łącznie blisko 372 mln zł. Niemal jedną trzecią tej kwoty (112,6 mln zł) mają do odzyskania hurtownie i składy budowlane. Średnie zadłużenie jednego dłużnika hurtowego to 42 232,72 zł. Jeśli kwota niezapłaconych faktur przekroczy próg, za którym sama hurtownia staje się niewypłacalna i ona trafia na listę dłużników.

Przepływ pieniędzy pomiędzy firmami z branży budowlanej jest skompilowany ze względu na łańcuch zależności: inwestorów, generalnych wykonawców, podwykonawców i dostawców komponentów - wyjaśnił prezes firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, współpracującej z KRD Jakub Kostecki. Dodał, że "powszechną praktyką jest kwestionowanie zapisów w umowach i dokumentach, czyli gra na zwłokę".

Według KRD największe zadłużenie (325,3 mln zł) i najwyższa liczba dłużników budowlanych (7541) dotyczy Mazowsza. Drugi pod względem łącznego zadłużenia (239 mln zł) i liczby dłużników (6179) jest Śląsk, a trzecia Wielkopolska, gdzie 5097 firm budowlanych jest zadłużonych na 160 mln zł. Najniższą kwotę łącznego zadłużenia mają natomiast przedsiębiorcy z Opolszczyzny (34,7 mln zł), a najmniej zadłużonych firm (971) jest Podlasiu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane