Kredyt Bank dobroczyńcą

Katarzyna Jaźwińska
15-12-2003, 00:00

Stocznia Gdynia uniknęła kolejnego kłopotu. Nie musi na razie odkupować udziałów w spółce deweloperskiej. To zasługa głównego kredytodawcy.

W piątek odbyło się spotkanie przedstawicieli Synergii 99 (spółki, która ma realizować projekt budowy Młodego Miasta Gdańska), Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) i Stoczni Gdynia. Strony negocjują porozumienie między deweloperską spółką, stocznią, agencją i samorządem Gdańska. Rozmowy potrwają do 9 stycznia.

Problem w tym, że amerykańskie fundusze venture capital — EEF i EEF II — kupując akcje Synergii od stoczni zabezpieczyły interesy dzięki podpisaniu umowy opcji put. Oznacza to, że fundusze mogą zażądać od stoczni odkupienia udziałów Synergii, jeśli zostaną spełnione określone umową warunki. Niestety, takie wystąpiły. Synergia ma bowiem problemy z uzyskaniem planu zagospodarowania terenu. Miała również problem z finansowaniem, gdyż minął termin spłaty kredytu zaciągniętego w Kredyt Banku (17 mln USD).

Dobra wiadomość

— Kredyt Bank zadeklarował, że poczeka na spłatę kredytu — informuje Janusz Lipiński, prezes Synergii 99.

Bank wstrzyma się z odzyskaniem pieniędzy do końca kwietnia. To dobra wiadomość dla Stoczni Gdynia.

— Udało się uniknąć opcji put i konieczności odkupienia udziałów Synergii — dodaje Arkadiusz Krężel, prezes ARP.

W przypadku negatywnego scenariusza stocznia musiałaby zapłacić za walory 27 mln USD, a tych pieniędzy po prostu nie ma.

Na pochylni

Stocznia może też mieć inne korzyści. Na terenach należących do Synergii znajduje się pochylnia, z której korzysta Stocznia Gdańska (należąca do Grupy Stoczni Gdynia). Firma miała budować nową pochylnię na wyspie Ostrów, ale na realizację tego projektu nie ma pieniędzy. Fundusze chciały, by pochylnię odkupiła ARP.

— Zostały zaproponowane inne rozwiązania — enigmatycznie tłumaczy prezes Krężel.

Stocznia będzie korzystać z pochylni. W zamian za to Synergia ma szansę na porozumienie z miastem w sprawie podatków.

Ruszy budowa

Jakie korzyści z ewentualnych ustępstw wobec stoczni może mieć Synergia? Spółka od dawna czeka na plan zagospodarowania przestrzennego, by rozpocząć projekt budowy Młodego Miasta Gdańska. Podobno pojawiła się kolejna szansa, że wkrótce się na niego doczeka. Janusz Lipiński deklaruje, że jeśli miasto wreszcie przedstawi plan, to szacowana na 2 mld zł inwestycja deweloperska wystartuje w drugiej połowie 2004 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kredyt Bank dobroczyńcą