Kredyty już tanieją

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 28-04-2005, 00:00

Firmy i konsumenci, którzy zaciągnęli kredyty oparte na stawkach WIBOR, już odczuli cięcia stóp. Pozostali muszą poczekać.

Marek Kłuciński,

rzecznik PKO BP

- Kredyty powiązane ze stopą NBP automatycznie stanieją już od czwartku. Związane z rynkiem już zdyskontowały obniżkę. Co do ceny pozostałych kredytów zarząd PKO BP podejmie decyzję w najbliższym czasie. Trudno powiedzieć, czy ta obniżka przełoży się bezpośrednio na wzmocnienie popytu na kredyty. Większy wpływ na to ma sytuacja w gospodarce.

Rober Moreń

rzecznik Pekao

- Liczymy, że obniżka stóp mocno przełoży się na wzrost popytu, choćby dlatego, że automatycznie w dół poszło oprocentowanie kredytów opartych na stopach NBP — w tym mieszkaniowych. Nie przewidujemy obecnie obniżek cen innych kredytów. W ubiegłym roku, gdy RPP podnosiła stopy, my robiliśmy to minimalnie bądź wcale. Wiedzieliśmy, że podwyżki są przejściowe. Dlatego sądzimy, że nasze stopy są obecnie dobrze dostosowane do rynku.

Piotr Utrata

rzecznik ING BSK

- W sprawie oprocentowania kredytów dla klientów indywidualnych decyzję podejmiemy w ciągu 2-3 tygodni. Kredyty, których cena oparta jest na stopie WIBOR, już są tańsze. Obecnie 3-miesięczny WIBOR wynosi 5,60 proc., podczas gdy stopa referencyjna to 5,50 proc.

Nasi analitycy są zdania, że w tym roku należy się spodziewać jeszcze dwóch obniżek stóp procentowych po 25 pkt. baz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kredyty już tanieją