Kredyty na mieszkania wkrótce podrożeją - prasa

opublikowano: 13-02-2007, 07:07

W Polsce mamy jedne z najtańszych i najbardziej dostępnych kredytów hipotecznych w Europie. Jeśli sprawdzą się przewidywania analityków, wkrótce może się to zmienić - ostrzega "Życie Warszawy".

W Polsce mamy jedne z najtańszych i najbardziej dostępnych kredytów hipotecznych w Europie. Jeśli sprawdzą się przewidywania analityków, wkrótce może się to zmienić - ostrzega "Życie Warszawy".

- Dobrze, że biorą państwo kredyt właśnie teraz. Za kilka miesięcy ceny mogą zacząć rosnąć, a tak tanio jak teraz już nigdy raczej nie będzie - takie zdanie można coraz częściej usłyszeć od urzędników w bankach czy od doradców finansowych.

Czy to plotki rozpuszczane po to, żeby przyciągnąć więcej klientów, czy realna diagnoza sytuacji? Niestety, specjaliści potwierdzają, że ci, którzy liczą na tani kredyt mieszkaniowy, powinni się spieszyć.

- Niestety, ceny kredytów hipotecznych będą musiały wzrosnąć - przyznaje Robert Pepłoński, prezes Domu Kredytowego Notus. Według niego, ceny pójdą w górę między innymi za sprawą nieuchronnego podwyższenia stóp procentowych. Według prezesa DK Notus, do końca 2007 r. mogą one wzrosnąć nawet o jeden punkt procentowy.

O możliwości podwyższenia stóp jeszcze w tym półroczu mówił wczoraj Andrzej Wojtyna, członek Rady Polityki Pieniężnej. To zjawisko jest związane ze zrównywaniem się stóp w strefie euro i Szwajcarii, przez co ustawicznie drożeją popularne kredyty zaciągane we frankach. Takie pożyczki stanowią dziś ok. 60 proc. wszystkich kredytów na mieszkania.

Są też inne powody, by spodziewać się droższych kredytów. - Większość banków pobiera zaledwie jednoprocentową marżę, a prowizja od transakcji często wynosi zero. Według mnie nie da się utrzymać takich wskaźników, a banki z pewnością podwyższą swoje opłaty. Przewiduję, że prowizje wzrosną do 1-1,5 proc. wartości transakcji - mówi Pepłoński.

DI, PAP

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane