Kreml: Putin dyskutuje o powiazaniu rubla ze złotem

opublikowano: 01-05-2022, 11:08
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kreml ogłosił, że prezydent Władimir Putin dyskutuje o powiązaniu rubla ze złotem i innymi dobrami. Szefowa banku centralnego Rosji twierdzi, że takiej dyskusji nie było, informuje Reuters.

Agencja przypomina, że w ubiegłym tygodniu Nikołaj Patruszew, sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa mówił, że powiązanie rubla ze złotem dałoby Rosji większą „suwerenność” jeśli chodzi o system finansowy. Zapytany o to rzecznik Kremla potwierdził, że „kwestia ta jest dyskutowana z Putinem”. Jednak Elvira Nabiullina, szefowa Banku Rosji powiedziała dziennikarzom, że pomysł „nie był dyskutowany w żaden sposób”.

Reuters przypomina, że Bank Rosji podejmując działania w reakcji na sankcje nałożone na Rosję za napaść na Ukrainę podjął w marcu próbę powiązania rubla ze złotem ogłaszając iż będzie kupował kruszec od banków po stałym kursie 5 tys. rubli za gram do 30 czerwca tego roku. Już po dwóch tygodniach wycofał się z pomysłu ogłaszając, że złoto będzie kupowane po negocjowanej cenie.

Zgłaszając pomysł powiązania rubla ze złotem, uważany za osobę z bliskiego kręgu prezydenta Putina Patruszew podkreślał, że warunkiem bezpieczeństwa gospodarki Rosji jest jej uzależnienie od „wewnętrznego potencjału kraju”. Zapytany, czy taki pomysł nie jest sprzeczny z teorią ekonomiczną odpowiedział, że „nie jest sprzeczny z wnioskami nauki ekonomii, ale jest sprzeczny z wnioskami zachodnich podręczników ekonomii”, pisze Reuters.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane