Kronospan chce więcej KPPD

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 21-03-2007, 00:00

Międzynarodowa grupa myśli o większym zaangażowaniu w drzewnej firmie. To wrogie przejęcie — mówią pracownicy.

Międzynarodowa grupa myśli o większym zaangażowaniu w drzewnej firmie. To wrogie przejęcie — mówią pracownicy.

Niedawno Kronospan, międzynarodowy holding drzewny, przejął od NFI Octava ponad 6 proc. akcji Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego (KPPD), notowanego na rynku CeTO. Ale na tym nie koniec.

— Grupa Kronospanu rozważa zwiększenie zaangażowania w KPPD. Poziom naszego zaangażowania zależy w głównej mierze od porozumienia cenowego, jakie uda nam się osiągnąć z udziałowcami zainteresowanymi zbyciem części walorów — zapowiada Tomasz Jańczak, członek zarządu inwestora.

Do niedawna pakiet 49,9 proc. akcji KPPD należał do spółki pracowniczej Drembo, ale została ona sądownie pozbawiona prawa głosu. Dlatego pakiet został rozdrobniony — część akcji poszła do jej udziałowców, część do firmy zależnej. W samym Drembo zostało niespełna 12 proc.

Kontratak Drembo

— Naszej inwestycji w KPPD nie należy traktować jako wrogiego przejęcia — przekonuje Tomasz Jańczak.

Powołuje się na wypowiedzi Longina Graczkowskiego, prezesa KPPD. Mówił on mediom, że cieszy się z inwestycji Kronospanu, gdyż podnosi ona wartość firmy.

Innego zdania jest Marek Szumowicz, prezes Drembo.

— To wrogie przejęcie. Obawiamy się, że Kronospan potem zwolni większość pracowników — mówi Marek Szumowicz.

Zapowiada obronę KPPD, choć przyznaje, że po rozproszeniu pakietu Drembo część nowych udziałowców może ulec namowom Kronospanu.

Czas na remont

Holding twierdzi, że KPPD powinno natychmiast przejść restrukturyzację.

— Spółka musi umocnić pozycję na rynku, bo ze względu na ograniczoną dostępność surowca sytuacja jest nerwowa. Dostrzegamy wiele zagrożeń dla KPPD w postaci międzynarodowych firm działających w branży tartacznej, mających olbrzymi potencjał produkcyjny — wyjaśnia Tomasz Jańczak.

Drembo ripostuje, że KPPD może się zrestrukturyzować we własnym zakresie. Taki plan podobno już jest. Marek Szumowicz nie podaje jednak szczegółów, poza tym, że produkcja ma wzrosnąć, a koszty zostaną obniżone. Wiadomo jednak, że firma pracownicza nie zdecyduje się na redukcję zatrudnienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy