Kronospan wyda na płyty 300 mln zł

opublikowano: 15-04-2018, 22:00

W Strzelcach Opolskich firma zwiększy produkcję płyt OSB i zainwestuje w urządzenia, dzięki którym lepiej wykorzysta drewno.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) będzie miała kolejną inwestycję. Rozbudowę fabryki w Strzelcach Opolskich planuje Kronospan.

Jeśli Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, kierowana przez Janusza Michałka, utrzyma tempo z pierwszego kwartału, w którym wydała 20 zezwoleń, będzie miała kolejny rekordowy rok.
Zobacz więcej

BĘDZIE 80 FIRM?:

Jeśli Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, kierowana przez Janusza Michałka, utrzyma tempo z pierwszego kwartału, w którym wydała 20 zezwoleń, będzie miała kolejny rekordowy rok. Fot. ARC

— Firma Kronospan OSB, zajmująca się produkcją wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa, zrealizuje dwa kolejne projekty inwestycyjne o łącznej wartości ponad 300 mln zł. Dzięki nim zatrudni w fabryce 22 nowych pracowników, a ponad 220 miejsc pracy utrzyma — mówi Janusz Michałek, prezes KSSE.

Więcej i oszczędniej

Fabryka w Strzelcach Opolskich to pierwszy w Polsce zakład Kronospanu produkujący płytę OSB. Wytwarza także m.in. podłogi, panele oraz listwy ścienne i sufitowe. Firma zwiększy moce produkcyjne płyt wiórowych orientowanych (OSB). Na ten cel przeznaczy ponad 185 mln zł.

Kronospan zainwestuje też 120 mln zł w budowę instalacji do rozdrabniania, sortowania i skrawania materiałów potartacznych oraz aparatury do oczyszczania i skrawania drewna poużytkowego.

— Nowe technologie, które firma wdroży, pozytywnie wpłyną na ochronę środowiska naturalnego — mówi Barbara Piontek, wiceszefowa KSSE.

Inne firmy z branży również inwestują. W Biskupcu w województwie warmińsko-mazurskim zakład płyt wiórowych za 1 mld zł buduje austriacki Egger — to pierwsza fabryka tej firmy w Polsce. W Suwałkach fabrykę mebli i płyty wiórowej za 700 mln zł zbudowało Forte, które na tę inwestycję dostało 57,1 mln zł rządowego grantu.

Dobry rok

Zezwolenie dla Kronospanu to już 21 wydane przez katowicką strefę w tym roku. W pierwszym kwartale na inwestycje w KSSE zdecydowało się 20 firm, które deklarują projekty za ponad 860 mln zł. Zamierzają stworzyć co najmniej 800 miejsc pracy, a te, które reinwestują, utrzymają dotychczasowe zatrudnienie na poziomie blisko 11 tys. pracowników. To firmy z branż: motoryzacyjnej, metalowej, elektrycznej, budowlanej, tworzyw sztucznych, a także AGD i sektora spożywczego, m.in. Magnetti Marelli, Tenneco Automotive, Żywiec-Zdrój, Rosa, Pionart Konstrukcje i EKOP.

Ubiegły rok był dla katowickiej strefy rekordowy. Wydała 58 zezwoleń — ponaddwukrotnie więcej niż rok wcześniej i najwięcej spośród 14 SSE. Firmy zadeklarowały 3,4 mld zł nakładów i stworzenie 2081 miejsc pracy. W tych kategoriach katowicką SSE wyprzedziła tarnobrzeska (4,16 mld zł i 2,1 tys. etatów), ale był to efekt LG Chemu, który inwestuje w Kobierzycach pod Wrocławiem w zakład baterii do samochodów elektrycznych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu