Kroplówka ARP dla szpitali

AT
opublikowano: 09-02-2011, 00:00

Do agencji po pomoc zgłosiło się dziewięć placówek. Dwie otrzymają 175 mln zł pożyczki.

Do agencji po pomoc zgłosiło się dziewięć placówek. Dwie otrzymają 175 mln zł pożyczki.

Z Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) popłyną pieniądze do szpitali. Zasilą konta Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i po raz kolejny gdańskiego szpitala klinicznego. Wrocławska placówka jeszcze cztery lata temu miała ponad 160 mln zł długu. Wprowadziła plan naprawczy, dzięki któremu udało się zmniejszyć dług do 24 mln zł. Przekonało to ARP, że placówka jest wiarygodnym partnerem, który będzie w stanie oddać 10 mln zł pożyczki o co wnioskował. Szpital musi jednak przedstawić zabezpieczenia. A z tym jest problem.

— Jesteśmy szpitalem akademickim, więc właścicielem nieruchomości jest Akademia Medyczna. Do niej należą także dwa domy akademickie, które miały być zabezpieczeniem pożyczki z ARP. Uczelnia się zgodziła, jednak prawnicy podważyli tę decyzję. Uważają, że jest niezgodna z ustawą o finansach publicznych — tłumaczy Piotr Pobrotyn, dyrektor wrocławskiego Akademickiego Szpitala Klinicznego.

Aby rozwiać wątpliwości szpital wysłał zapytanie do resortów zdrowia i finansów.

Takich problemów nie miał szpital w Gdańsku, który rozpocznie kolejny etap współpracy z ARP. W zeszłym roku otrzymał 40 mln zł pożyczki i zawalczył o kolejną. Warunkiem był plan restrukturyzacji, który w styczniu został przedłożony agencji.

— Zaakceptowaliśmy go i planujemy udzielić szpitalowi pożyczek na kwotę 125,4 mln zł. Pierwsza transza pokryje zeszłoroczną pożyczkę. Kolejna będzie w kwietniu — mówi Wojciech Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Aby pieniądze pojawiły się na koncie szpitala, musi on zacząć wdrażać plan.

— Zamierzamy m.in. zmniejszyć zatrudnienie, liczbę jednostek organizacyjnych, a część usług zlecić firmom zewnętrznym — informuje Ewa Książek–Bator, dyrektor gdańskiego szpitala klinicznego.

Do ARP zgłosiło się 9 szpitali. Jak podkreśla agencja, większość nie była do tego przygotowana: brak im realnych planów restrukturyzacyjnych, które byłyby gwarantem, że agencja odzyska pieniądze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane