Krótsze oczekiwanie na zwrot VAT za materiały budowlane

(Marek Druś)
opublikowano: 07-12-2006, 10:05

Nowela ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym uprości procedury.

Na zwrot podatku VAT za materiały budowlane będziemy czekać krócej. Nowela ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, którą w czwartek przyjął Sejm, ma uprościć procedury składania wniosków w urzędach skarbowych.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 398 posłów, przeciw było dwóch.

Nowela zakłada, że osoby fizyczne budujące dom we własnym zakresie i remontujące mieszkania, mogą ubiegać się o zwrot części VAT za materiały budowlane. Według rządu, celem nowelizacji, mającej obowiązywać w 2007 roku, jest złagodzenie skutków wzrostu podatku VAT na materiały budowlane z 7 do 22 proc., który nastąpił 1 maja 2004 r.

Jak mówił w środę w Sejmie sprawozdawca sejmowych komisji infrastruktury i finansów publicznych Michał Wojtkiewicz (PiS), nowela "nie wprowadza istotnych zmian merytorycznych do obecnie obowiązującej procedury zwrotu wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym". Dodał, że głównym celem nowelizacji jest "usunięcie luk prawnych i wątpliwości interpretacyjnych, jakie pojawiły się w ciągu prawie roku stosowania (już istniejącej ustawy - PAP)".

Nowelizacja upraszcza zasady obliczania limitu kwoty zwrotu, co przyspieszy - jak podkreślił Wojtkiewicz - składanie wniosków do urzędów skarbowych. "W przypadku małżeństwa będzie ona obliczana na moment poniesienia wydatku uprawniającego do zwrotu, a nie na moment złożenia wniosku" - powiedział. Zwrot będzie dotyczył budynku mieszkalnego znajdującego się na terytorium Polski.

Według ustawy, za limit kwoty zwrotu byłaby przyjmowana cena 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ogłoszona przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na kwartał przed złożeniem wniosku.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Kwota zwrotu przysługuje wyłącznie zátytułu wydatków poniesionych od 1 maja 2004 r. do 31ágrudnia 2007 r. na materiały budowlane, na które po 1 maja 2004 r. VAT wzrósł z 7 proc. do 22 proc.

O zwrot części wydatków można się ubiegać w terminie do sześciu miesięcy od zakończenia budowy bądź w trakcie inwestycji, jeden raz w każdym roku podatkowym. Wniosek można składać najpóźniej do końca czerwca 2008 r.

Podstawą zwrotu części wydatków są faktury VAT wystawione na podatnika. Aby uzyskać zwrot części zapłaconego VAT-u, należy złożyć w urzędzie skarbowym wniosek; musi on zawierać dane osobowe podatnika, adres zamieszkania, numer NIP oraz informacje o poniesionych wydatkach i obliczeniu wysokości refundacji.

Trzeba też zamieścić informację o rodzaju inwestycji (czy jest to remont, budowa, rozbudowa czy nadbudowa) oraz o stopniu jej zaawansowania. Do wniosku należy dołączyć też kopie faktur i pozwolenia na budowę lub tytułu prawnego do lokalu.

Szczegółowe informacje dotyczące sposobu obliczania należnego zwrotu zamieszczone są na stronie internetowej resortu finansów.

Urząd skarbowy ma 6 miesięcy na wydanie decyzji o zwrocie wydatków. Wypłata zwrotu następuje w terminie 25 dni od daty doręczenia decyzji. Pieniądze można odebrać w kasie urzędu skarbowego lub mogą być przesłane pocztą, ale wówczas będą pomniejszone o opłaty pocztowe. Mogą być też przekazane na konto bankowe.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane