KRRiT szuka kompromisu z UKE ws. telewizji cyfrowej

PAP
opublikowano: 13-11-2008, 18:07

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szuka kompromisu z Urzędem Komunikacji Elektronicznej ws. telewizji cyfrowej. Spór dotyczy konkursów na tzw. multipleksy.

Jak powiedział w czwartek PAP przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski, UKE i Rada mają odmienne "podejście regulacyjne" do telewizji cyfrowej tzw. DVB-T.

Wyjaśnił, że - zdaniem KRRIT - ws. drugiego multipleksu powinien być ogłoszony konkurs dla nadawców, a operator multipleksu powinien pełnić tylko funkcję organizacyjną i nie decydować o jego zawartości. Kołodziejski powiedział, że UKE chce jednak przeprowadzić konkurs na operatora, który będzie decydował o tym, jakie programy telewizyjne znajdą się na multipleksie.

"Konkurs na operatora jest niebezpieczny, dlatego że tak naprawdę zamyka rynek, a nie otwiera. Operator, zwyciężając w takim konkursie, poza wszelkimi procedurami koncesyjnymi, otrzymuje połowę rynku i wprowadza tam swoją ofertę. Niekoniecznie może to odbywać się z korzyścią dla widzów" - powiedział Kołodziejski.

Dodał, że w wielu krajach rozdysponowano multipleksy miedzy nadawców, a nie operatorów. Powiedział, że UKE jednak nie zgadza się z propozycjami KRRiT. "Musimy wypracować jakiś kompromis" - podkreślił.

Dodał, że takim kompromisem mógłby być jednoczesny konkurs dla nadawców i dla operatora drugiego multipleksu, przy czym operator decydowałby tylko o zawartości części multipleksu np. 2 lub 3 kanałów. "Teraz pracujemy nad tym rozwiązaniem. Będziemy tę koncepcję w tym tygodniu, albo na początku przyszłego, przedstawiać UKE" - poinformował.

"Do wydania naszego ogłoszenia o koncesje cyfrowe możemy być gotowi w ciągu 2 tygodniu" - dodał.

Powiedział, że Rada ma też pomysł na to, jak przyspieszyć sprawę dot. pierwszego multipleksu. Chce przedstawić nadawcom analogowym propozycję rozszerzenia koncesji o nadawanie cyfrowe z warunkiem równoczesnego wyłączenia emisji analogowej.

UKE z kolei chce, żeby nadawcy zrezygnowali z rezerwacji częstotliwości analogowych i przeszli na cyfrowe. To - zdaniem Kołodziejskiego - budzi wiele wątpliwości prawnych i stwarza możliwość zaskarżenia tej decyzji np. przez innego nadawcę. Dodał, że koncesja to "pewniejsza droga" prawna.

Prezes UKE Anna Streżyńska powiedziała w czwartek PAP, że musi poznać szczegóły propozycji KRRiT.

W jej opinii - zgodnie z propozycją KRRiT - konkursy na operatora drugiego multipleksu i na nadawców nie będą mogły się odbyć jednocześnie.

"Najpierw należałoby zrobić konkurs na nadawców, a później na operatora, bo operator musi znać wcześniej zawartość multipleksu. Plusem tej propozycji jest to, że KRRiT przedstawiła jakąś propozycję, bo od wielu miesięcy nie możemy ruszyć w tej sprawie do przodu. Minusem jest to, że zgodnie z propozycją, będzie to długo trwało" - powiedziała.

"Konkurs na nadawców będzie bowiem wymagał wszystkich procedur, które przewiduje ustawa o radiofonii i telewizji. Dopiero potem można będzie przeprowadzić konsultacje dotyczące konkursu na operatora, a po nich przeprowadzić sam konkurs" - dodała Streżyńska.

Jej zdaniem propozycja KRRiT spowoduje, że operatora i nadawców obecnych na drugim multipleksie poznamy w drugiej połowie przyszłego roku lub nawet pod koniec 2009 r., zamiast w pierwszym kwartale.

Dodała, ze kompromis jest potrzebny, bo w przeciwnym razie ucierpi na tym rynek i konsumenci.

UKE oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chcą, aby pierwszy multipleks przeznaczony był dla programów nadawanych analogowo: TVP1, TVP2, TVP Info, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls. Dlatego Urząd zaproponował nadawcom, żeby wystąpili w swoich wnioskach nie o nowe częstotliwości, lecz o zmianę rezerwacji obecnych. Zdecydowały się na to TVP oraz TV Puls, a Polsat i TVN zgodziły się na to pod pewnymi warunkami (na które UKE nie chce się jednak zgodzić).

UKE chce też przeprowadzić konkurs na operatora drugiego multipleksu. Planuje również uruchomienie trzeciego multipleksu i obecnie prowadzi badania techniczne dotyczące jego zasięgu na terenie Polski.

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane