Kruczek antidotum na zawiłe paragrafy

opublikowano: 11-12-2018, 22:00

Młodzi pasjonaci prawa prowadzą portal, by dzielić się wiedzą o kodeksach. Oferują m.in. wzory przydatnych umów, a niebawem ruszą z akademią dla studentów z żyłką dziennikarską

Jak handlować fajerwerkami, czy wyborcze obietnice mogą być źródłem zobowiązań cywilnoprawnych, jaka kara może spotkać oskarżonego o gwałt Cristiano Ronaldo? Te sprawy w żaden sposób się nie łączą, ale o wszystkich można poczytać na stronie kruczek.pl. Wspólne dla nich jest to, że każdą poddano analizie prawnej. Zgodnie z założeniem twórców portalu, ma on pokazywać, jak przepisy regulują różne dziedziny życia i ułatwiać ich zrozumienie.

Weronika Nowakowska i Maciej Matusik, współtwórcy portalu
Kruczek.pl, uważają, że prawo nie jest takie straszne, trzeba je tylko poznać i
taką szansę dają użytkownikom ich strony. Każdy może tu znaleźć omówienie
przepisów z różnych dziedzin, ale też komentarze prawne do bieżących wydarzeń w
kraju i na świecie.
Zobacz więcej

KOMENTUJĄ, CO ŻYCIE NIESIE:

Weronika Nowakowska i Maciej Matusik, współtwórcy portalu Kruczek.pl, uważają, że prawo nie jest takie straszne, trzeba je tylko poznać i taką szansę dają użytkownikom ich strony. Każdy może tu znaleźć omówienie przepisów z różnych dziedzin, ale też komentarze prawne do bieżących wydarzeń w kraju i na świecie. Fot. Marek Wiśniewski

Nie tylko o ustawach

— Prawo otacza każdego. Jest obecne we wszystkich sferach naszego życia i nie trzeba się go bać. Jednak bardzo ważne jest, aby je poznać. Naszym celem było stworzenie dostępu do takiej wiedzy. Uważamy, że świadomość prawna społeczeństwa i bezpieczeństwo obrotu prawnego są bardzo istotne. Chcemy omawiać przepisy z różnych dziedzin i ich zmiany, ale też reagować na bieżące wydarzenia w kraju i na świecie. Opisujemy je bez komentowania i konfrontujemy z obowiązującym prawem — wyjaśnia ideę przedsięwzięcia Maciej Matusik, prezes spółki Kruczek.

Strona działa od ponad roku i każdego dnia serwuje użytkownikom nowe treści — dotyczące zmieniającego się prawa, zapadłych lub oczekiwanych wyroków sądów i trybunałów, zagadnień, które w każdej chwili mogą być ważne w życiu prywatnym lub zawodowym oraz wydarzeń, o których donoszą media. Autorami publikowanych na portalu artykułów są głównie studenci prawa oraz aplikanci, czasami także adwokaci oraz radcy prawni.

— Zespół Kruczka tworzą młodzi, ambitni pasjonaci prawa i technologii. Większość z nas łączy pracę przy projekcie ze studiami lub inną działalnością. Jednocześnie mamy to szczęście, że możemy liczyć na wsparcie merytoryczne doświadczonych prawników. Bardzo motywujące jest to, że coraz więcej osób z całej Polski interesuje się naszą inicjatywą, przez co chętnych do współpracy z nami ciągle przybywa — mówi Weronika Nowakowska, członek zarządu spółki.

Umowy do pobrania

Pomysł na biznes z kruczek.pl nie sprowadza się tylko do pisania o prawie. Ma nieść też pomoc praktyczną. Generator umów i dokumentów, platforma uruchomiona na portalu jesienią, daje możliwość pobrania wzorów pism niezbędnych przy załatwianiu wielu spraw. Są tam m.in. pozwy, porozumienia, wnioski, oświadczenia, pełnomocnictwa — obecnie ponad 80 rodzajów formularzy. Ruch rośnie proporcjonalnie do wzrostu zainteresowania portalem. Miesięcznie odwiedza go już kilkadziesiąt tysięcy użytkowników. Dużą popularnością cieszą się umowy najmu, sprzedaży i wezwania do zapłaty.

— Ciągle pracujemy nad generatorem i go ulepszamy, aby był jeszcze bardziej intuicyjny. Ten program jest dla nas priorytetem, bo dzięki niemu każdy może w kilku krokach stworzyć dla siebie profesjonalną umowę. Nasze wzory są wielowariantowe, aby użytkownik mógł je dopasować do swojej sytuacji. Nie jest łatwo pogodzić różnorodność opcji takich dokumentów z prostotą ich użycia, ale dążymy do tego. Na platformie zostaną dodane także formularze prostych pism. Zaczęliśmy od złożonych. Wierzę, że m.in. dzięki temu narzędziu będziemy mogli przyczynić się do zwiększenia wspomnianego wcześniej bezpieczeństwa interesów wielu ludzi — opowiada Maciej Matusik.

Wzory umów i dokumentów powstają we współpracy z Kancelarią Adwokatów i Radców Prawnych Nowakowski i Wspólnicy. Szablony pism w generatorze są zredagowane przez ich prawników. Kancelaria wspiera portal merytorycznie, także przy tworzeniu wspomnianych artykułów — zanim pojawią się na stronie, jeszcze spojrzy na nie fachowym okiem doświadczony mecenas.

Warsztaty, czyli jak pisać

Kruczek.pl jest finansowany z oszczędności założycieli. Na razie nie zarabia na siebie, dostęp do tekstów jest darmowy, również do wzorów pism z generatora. Niebawem, w nowym roku, spółka ruszy też z bezpłatnym programem edukacyjnym — Akademią Kruczka. To będą warsztaty dla każdego, kto czuje, że ma talent publicysty, chce poszerzyć umiejętności dotyczące przygotowywania profesjonalnych artykułów branżowych, zdobywając doświadczenie w dziennikarstwie internetowym. Oferta jest skierowana głównie do studentów dziennikarstwa, prawa i kierunków biznesowych. Zajęcia poprowadzą dziennikarze, prawnicy i eksperci z branży marketingowej — będą uczyć, jak tworzyć chętnie czytane teksty.

— Dla osób, które dostaną się do pierwszej tury akademii, szykujemy pięć różnych warsztatów. Na razie na podstawowe tematy,czyli jak szukać wiarygodnych źródeł informacji, jak je weryfikować, jak pisać, aby zapewnić dobre pozycjonowanie w sieci — zapowiada Weronika Nowakowska.

Akademia Kruczka to rozwinięcie koncepcji tworzenia prawniczego start-upu. Najlepsi uczestnicy będą mieli możliwość dołączenia do zespołu portalu i publikacji tekstów. Dla studentów to okazja do odbycia praktyk wymaganych w ich programie edukacji.

— Wierzymy, że w ten sposób uda nam się wyłowić perełki, które niebawem dołączą do naszej redakcji. Już teraz dostajemy wiele zapytań o możliwość współpracy. Dlatego stwierdziliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie zorganizowanie programu w formie warsztatów, który pomoże w zdobyciu odpowiednich umiejętności. Chcemy również pokazać, że takie portale jak nasz powinny spełniać więcej funkcji, niż tylko komercyjną. Uważamy, że rola edukacyjna jest również niezwykle istotna — podkreśla prezes spółki Kruczek.

Rekrutacja do akademii będzie trzyetapowa, a rozpocznie się 1 stycznia 2019 r. Na przełomie roku na portalu powinien pojawić się kalkulator przydatny m.in. przy rozliczaniu podatków, a także kalendarz — zakładka z informacjami o wchodzących w życie przepisach i przypomnieniem terminów, w których należy wywiązać się z określonych obowiązków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy