Kruger nie chce papierni Skolwin

Cezary Pytlos
opublikowano: 25-05-1999, 00:00

Kruger nie chce papierni Skolwin

Kanadyjski Kruger Corp. nie będzie wiodącym inwestorem w Fabryce Papieru Szczecin- -Skolwin. Zarząd papierni prowadzi rozmowy z niemiecko- -austriacką grupą inwestycyjną. Ich sfinalizowania Jan Pietryka, prezes spółki, spodziewa się jeszcze w tym roku.

19 maja udziałowcy Fabryki Papieru Szczecin -Skolwin (najwięksi to Paged, BIG Bank Gdański i Kruger Corp.) zrezygnowali z prawa pierwszeństwa do nabycia nowej emisji akcji spółki. Taka decyzja otwiera drogę do przejęcia firmy przez inwestora strategicznego. Nie będzie nim jednak Kruger Corp., wymieniany do niedawna jako najpoważniejszy kandydat do przejęcia szczecińskiej firmy. WZA podszczecińskiej papierni zdecydowało, że jej kapitał akcyjny zostanie podwyższony od 6 do 36 mln zł (obecnie wynosi on 24 mln zł).

— Prowadzimy już rozmowy z austriacko-niemiecką grupą inwestycyjną, której nazwy nie mogę jednak ujawnić — mówi Jan Pietryka, prezes Fabryki Papieru Szczecin-Skolwin.

Wiadomo jednak, że do sfinalizowania tych rozmów może dojść w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Bank do sądu

Ostateczną decyzję inwestor podejmie po zamknięciu postępowania układowego z wierzycielami, które otworzono na początku kwietnia. Lista wierzycieli zostanie zamknięta dopiero 29 czerwca, ale już dzisiaj wiadomo, że znajdzie się na niej około 500 przedsiębiorstw, a zsumowane zadłużenie papierni wyniesie około 35 mln zł.

— Jeden z banków, którego nazwy nie wymienię, już odebrał swoje należności, co uważamy za działanie bezprawne i w najbliższym czasie przewidujemy skierowanie sprawy na drogę sądową — zapowiedział Jan Pietryka.

Kurs na giełdę

Obecnie szczecińska papiernia przechodzi restrukturyzację. Zarząd spółki planuje zakup urządzenia do odbarwiania makulatury za około 70 mln zł. Inwestycja zostanie zamknięta za dwa lata. Firma zamierza ją w większości sfinansować kredytami bankowymi. Część środków pozyska także ze sprzedaży nieruchomości (16 mln zł), a 12 mln zł — z podwyższenia kapitału akcyjnego.

WZA papierni w ubiegłym tygodniu skwitowało także działalność dotychczasowego zarządu spółki. Jest to ważne, ponieważ w opracowanym przez niego planie rozwoju firmy przewidywane jest wejście spółki na GPW. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie już jednak nowy właściciel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kruger nie chce papierni Skolwin