Kruk celuje wysoko

opublikowano: 13-11-2012, 00:00

Windykator chce być w gronie wybitnych spółek, notujących kilkunastoprocentową dynamikę wyników. III kwartał taki był.

Pod II kw. Krukowi dostało się od analityków za rozczarowujący poziom spłat od dłużników i co za tym idzie — niższe przychody w segmencie zakupów wierzytelności, a także za spadek inwestycji w zakup nowych portfeli. Po III kw. największa w kraju i w tej części Europy spółka windykacyjna odrobiła lekcję i zasłużyła na znacznie wyższe noty.

Zysk w III kw. wyniósł 22 mln zł i był o 20 proc. wyższy niż kwartał wcześniej i o 67 proc. lepszy niż przed rokiem. Po trzech kwartałach Kruk zarobił 54 mln zł przy 245 mln zł przychodów (wzrost o 29 proc.).

— Wynik netto lepszy, niż wynosił konsensus. Główny powód to niższe koszty w segmencie zakupu wierzytelności, które drugi kwartał z rzędu były niższe. W tym kwartale poprawiły się spłaty i przychody w stosunku do II kw. Generalnie, jeśli po II kw można było mieć zastrzeżenia co do wyniku i jego struktury, to teraz widać poprawę i trzeba to zaliczyć spółce na plus — mówi Iza Rokicka, analityk DI BRE Banku.

Jej zdaniem, w kolejnych kwartałach tak wysoka dynamika jak w 2011 r. raczej się nie powtórzy. Piotr Krupa, prezes Kruka, mówi, że prognoz stawiać nie może, jeśli jednak podzielić spółki na dobre i wybitne i do tych ostatnich zaliczyć takie, które osiągają dynamikę w granicach 20 proc., to Kruk ma ambicje znaleźć się w tej grupie.

— Chcemy osiągać mocną kilkunastoprocentową dynamikę wyniku netto — mówi Piotr Krupa. Jego zdaniem, podaż wierzytelności w tym roku wyniesie 7-8 mld zł, a inwestycje 1-1,1 mld zł. W przyszłym roku wielkość rynku długów będzie podobna. Spodziewa się on natomiast, że trafią na niego w większych ilościach kredyty korporacyjne. Liczy też, że wraz z rozwojem akcji kredytowej, po zamianach w rekomendacji T, wzrośnie również liczba windykacji na zlecenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy