KRUS wymaga szybkich systemowych zmian - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-02-2006, 09:12

Kształt i funkcjonowanie rolniczych ubezpieczeń pilnie wymaga systemowych zmian - alarmuje "Nasz Dziennik".

Kształt i funkcjonowanie rolniczych ubezpieczeń pilnie wymaga systemowych zmian - alarmuje "Nasz Dziennik".  

Przeniesienie nadzoru nad Kasą Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych z resortu polityki społecznej do ministerstwa rolnictwa to za mało. Istnieje pilna potrzeba naprawy KRUS, budowy wizji rozwoju systemu ubezpieczenia społecznego rolników i ubezpieczeń rolniczych - czytamy w gazecie.

Gazeta przypomina, że uczynienie pewnych kroków zasygnalizował już minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel w sejmowym wystąpieniu  11 stycznia br.

Minister powiedział wówczas, że przeniesienie nadzoru nad KRUS do ministerstwa rolnictwa to tylko pierwszy etap zmian w ubezpieczeniach społecznych rolników. Mówił też, że w pracach nad reformą systemu skupi się przede wszystkim na dalszym jego uszczelnianiu.

Rząd planuje także zmianę w zasadach ustalania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Ich wysokość ma zależeć od dochodu uzyskiwanego z gospodarstw przez poszczególnych rolników. Projekt reformy ma być przedstawiony w połowie roku.

Propozycje "uszczelnienia" KRUS czy zmian w oskładkowaniu ubezpieczonych rolników "Nasz Dziennik" określa jako "wręcz rewolucyjne".

Oparcie składek KRUS na rzeczywistych dochodach ma przywrócić zasadę solidarności ubezpieczonych rolników - bogatsi będą płacić więcej, biedniejsi mniej. Całkowitym zaś spełnieniem tej zasady byłaby jednakowa wysokość przyszłych emerytur - czytamy w gazecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane