Krystowski: Za mało przeznaczamy na badania i rozwój

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-03-2005, 16:37

W Polsce udział wydatków na badania i rozwój (B+R) wynosi tylko 0,56 proc. PKB, co lokuje nasz kraj na jednym z ostatnich miejsc nie tylko w Unii Europejskiej, ale w całej Europie - powiedział wiceminister gospodarki Krzysztof Krystowski na czwartkowej konferencji zorganizowanej w Sejmie.

W Polsce udział wydatków na badania i rozwój (B+R) wynosi tylko 0,56 proc. PKB, co lokuje nasz kraj na jednym z ostatnich miejsc nie tylko w Unii Europejskiej, ale w całej Europie - powiedział wiceminister gospodarki Krzysztof Krystowski na czwartkowej konferencji zorganizowanej w Sejmie.

    W Unii Europejskiej wydatki na ten cel średnio sięgają 2 proc. PKB, a są kraje, jak np. Szwecja i Finlandia, gdzie znacznie przekraczana jest ta wartość. Wydatki na B+R na głowę mieszkańca wynoszą w Unii 493,1 dol., a w Polsce 66,8 dol. - poinformował Krystowski.

    Według wiceministra, w Unii dwie trzecie wydatków na B+R pochodzi z przedsiębiorstw przemysłowych, a jedna trzecia to są wydatki budżetowe - w Polsce jest niemalże na odwrót.

    Krystowski poinformował, że w projekcie ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej, skierowanym przez rząd do parlamentu, proponuje się kilka zachęt dla przedsiębiorstw, by chętniej inwestowały w B+R.

    Projekt wprowadza tzw. kredyt technologiczny. Kredyt taki ma być udzielany przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze specjalnego funduszu kredytu technologicznego, utworzonego przez budżet państwa. Kredyt ma być udzielany przedsiębiorstwom inwestującym w nowe technologie z możliwością umorzenia do 50 proc. wysokości kapitału kredytu (nie odsetek).

    Projekt wprowadza również możliwość natychmiastowego wliczania w koszty wydatków na B+R, a także proponuje dodatkowe odliczanie od podstawy opodatkowania wydatków na zakup nowej technologii w wysokości do 50 proc. (dla małych i średnich firm) albo do 30 proc. (dla dużych firm).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane