Księgarnie w odwrocie

DI, PAP
opublikowano: 22-03-2014, 08:39

Po wprowadzeniu darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów z 2 tys. księgarń zostanie może 300-400, wieszczy „Gazeta Wyborcza”.

Przez ostatnie 20 lat liczba księgarń w Polsce już zmalała niemal o połowę. Liczba pracowników w branży zmniejszyła się o 25 proc. I tak już trudną sytuację może jeszcze pogorszyć projekt rządowego darmowego podręcznika. Sprzedaż podręczników daje około 50 proc. rocznego utargu księgarń.

Kondycja polskich księgarń jest coraz gorsza. Problemy pojawiły się w 1992 r., kiedy wydawcy rozpoczęli sprzedaż podręczników bezpośrednio w szkołach. Od tego czasu księgarnie zaczęły być pomijane przy ich sprzedaży – mówi Jerzy Mechliński, przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Księgarzy. I ostrzega: – Jeżeli księgarnie przestaną sprzedawać podręczniki, nie utrzymają się na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane