Księgowy potrzebny od zaraz

opublikowano: 02-10-2018, 22:00

Ten zawód staje się w Polsce coraz bardziej deficytowy. Osoby z kompetencjami księgowymi mogą mieć pracę od ręki.

Most Wanted, firma zajmująca się prowadzeniem rekrutacji, informuje, że polscy pracodawcy w coraz większym stopniu odczuwają brak kandydatów na stanowisko księgowego. Taką sytuację można zaobserwować w aż 14 województwach. Jedynie w Łódzkim i w Mazowieckim występuje równowaga popytu i podaży w tym zakresie. Przy tym, zdaniem ekspertów Most Wanted, problem leży nie tylko w liczbie dostępnych kandydatów, lecz także wynika również z ich niedopasowania do oczekiwań pracodawców. Trzeba też zauważyć, że wiele osób aplikuje na nieodpowiednie dla nich oferty pracy.

— Po kilku latach stagnacji obecnie księgowi są jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy. Motorem napędzającym zmiany są firmy z branży nowoczesnych usług finansowych, które wydrenowały rynek z finansistów znających języki obce — mówi Olga Woźniak, konsultant do spraw rekrutacji stałych w Most Wanted.

Dodaje, że pomimo dużego zapotrzebowania na samodzielnych księgowych znalezienie dobrej pracy nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać.

— Dla wielu pracodawców jest to strategiczne stanowisko, dlatego bardzo starannie dobierają pracowników — podkreśla Olga Woźniak.

Radzi, aby księgowi zwracali uwagę na to, czy zakres ich dotychczasowych obowiązków zgadza się z tym, czego oczekuje pracodawca. Wymagania będą różniły się w zależności od specyfiki danej firmy, jej kultury organizacyjnej oraz branży, w której działa.

— Zmieniając branżę należy pamiętać, że specjaliście łatwiej jest przejść z produkcji do usług niż w drugą stronę. Wynika to ze specyfiki przemysłu, gdzie niezbędne są wąskie umiejętności, związane m.in. z tematyką rozliczeń stanów magazynowych, linii produkcyjnych czy akcyzy — podkreśla Olga Woźniak.

Dodaje, że osoby prowadzące rekrutację czytają między wierszami i wyciągają wnioski o predyspozycjach nie z listy cech, które są wskazane w aplikacji, ale m.in. z zakresu dotychczasowych obowiązków. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy