Kto po godzinach odbiera telefon od szefa

opublikowano: 04-02-2020, 22:00

Większość Polaków załatwia sprawy prywatne podczas pracy — wynika z badania Randstad.

Najczęściej czasu pracy na załatwianie spraw prywatnych poświęcają Czesi. Aż 77 proc. tamtejszych respondentów przyznało się do tego w badaniu globalnym przeprowadzonym przez Randstad. Na drugim miejscu są Luksemburczycy (75 proc.), a najrzadziej tak robią Włosi (54 proc.).Według tego badania w Polsce 63 proc. pracowników w Polsce zajmuje się swoimi osobistymi sprawami w godzinach pracy.

W Polsce częściej praktykują to mężczyźni (67 proc.) niż kobiety(58 proc.). Wskaźnik ten jest wyższy dla młodszych grup wiekowych. Wśród osób od 18 do 44 roku życia wynosi nie mniej niż 65 proc., podczas gdy w przedziale od 45 do 65 lat kształtuje się na poziomie 56 proc. Jeśli chodzi o branże, najczęściej swoje sprawy osobiste w godzinach pracy realizują pracownicy sektora usług (68 proc.), administracji publicznej oraz handlu i dystrybucji (po 62 proc.).

Polska, w porównaniu z innymi krajami w Europie, plasuje się pod tym względem w środku stawki. Z badania wynika, że 53 proc. polskich pracowników odbiera służbowy telefon i mejle po pracy natychmiast. I w tym przypadku częściej tak robią mężczyźni (57 proc.) niż kobiety (49 proc.). Takie zachowania są charakterystyczne zwłaszcza wśród osób zatrudnionych w administracji publicznej (61 proc. odpowiedzi), a najrzadsze w handlu i dystrybucji (41 proc.). Nieznacznie większy jest odsetek pracowników, którzy odpowiadają na służbowe mejle i telefony po pracy w dogodnym dla siebie czasie. Wynosi on 59 proc.

W tej kategorii przodują mężczyźni (66 proc.) i osoby w wieku od 45 do 54 lat (68 proc.). Z badania wynika, że ponad połowa pracodawców w Polsce nie oczekuje od swoich pracowników dostępności po godzinach (52 proc. odpowiedzi). Niemniej 46 proc. respondentów wskazało, że ich szefowie tego wymagają. Zwróciło na to uwagę 51 proc. mężczyzn i 40 proc. kobiet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane